مرکز ترک اعتیاد لاکچری آوای میعاد رهایی

هرویین چیست؟ - هروئین چیست؟

هرویین چیست؟

مطالب این صفحه

هرویین چیست؟ هرویین یک داروی خطرناک و غیرقانونی است که پتانسیل بالای اعتیاد دارد.
هروئین به خانواده‌ داروهای شبه‌افیونی (اوپیوئیدها) تعلق دارد. این خانواده دارویی شامل داروهای مانند مرفین و کدئین است، که مشتقات طبیعی تریاک محسوب می‌شوند؛ و نیز شبه‌افیونی‌‌های \”صناعی\”‌ از جمله شامل دمرول و متادون که به طور شیمیایی ساخته می‌شوند. هروئین یک شبه‌افیونی \”نیمه‌صناعی\” است؛ هروئین با پردازش شیمیایی از مرفین ساخته می‌شود و دارای اثر قدرتمندتر و فوری‌تری از آن است. هروئین در مغز به مرفین تبدیل می‌شود.
هنگامی که هروئین برای اولین بار در انتهای قرن نوزدهم عرضه شد، به عنوان یک مسکن و مهارکننده سرفه تبلیغ می‌شد. در اوائل قرن بیستم خطرات هروئین شناسایی شد. قوانینی در اروپا و آمریکا برای محدود کردن تولید، توزیع و استفاده از آن تدوین شد.
برای مثال در انگلیس دکترها می‌توانند در مواردی هروئین را برای درد شدید تجویز کنند. این درمان تنها برای بیمارانی که دچار بیماری لاعلاج هستند، قابل تجویز است.
در انگلیس، هلند و سوئیس شمار اندکی از معتادان به هروئین که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، در برنامه‌های نگهدارنده به دقت تحت نظارت هروئین را با نسخه دریافت می‌کنند.

 

نام های دیگر هروئین چیست؟ هرویین چگونه ساخته می‌شود

هرویین با نام پنیر هم شناخته می شود. در ابتدا هرویین برای درمان بیماری های بدخیم و رهایی از ماده مخدر مورفین تهیه شد اما خیلی زود مشخص شد، این ماده مخدر از همه مواد مخدر دیگر اعتیاد آورتر و خواص مخدری شدیدتری دارد.

پنیر را عمدتا به صورت پودر یا قرص تهیه کرده و از انجایی که نوعی ارامش دهنده و مسکن بسیار قوی محسوب می شود، افراد فکر می کنند که مصرف آن برای درمان دردها و یا رهایی از فکر و خیال موثر است، در حالیکه ثابت شده است، 21 روز مصرف مداوم آن می تواند سبب اعتیاد بسیار شدید شود.

هرویین یا پنیر ترکیباتی از انتی هیستامین و دیفن هیدرامین بوده و علت اینکه آن را به نام پنیر هم می شناسند، شباهت آن به نوعی پنیر ایتالیایی است.

 

هروئین از کجا می‌‌آید؟

اغلب هروئین جهان در آسیا و آمریکای لاتین تولید می‌شود که خشخاش در آنها کشت می‌شود. مرفین در آزمایشگاه‌های نزدیک این مزارع از صمغ تریاک استخراج می‌شود، و بعد در آزمایشگاه‌های درون یا مجاور کشور تولیدکننده به هروئین بدل می‌شود.

هروئین به چه شکلی است؟

این ماده مخدر به صورت پودر یا یک ماده چسبناک به رنگ های قهوه ای و پودر سفید و زرد تولید می شود. برخی از انواع هرویین به صورت پودر گچ بوده و برخی دیگر هم شبیه قیر سیاه و سفت هستند.
هروئین در شکل خالص به صورتی پودر بلوری سفید و تلخ‌مزه‌ای است که در آب حل می‌شود. ماده مخدر هرویین وقتی گرم می شود نرم و چسبناک شده و از این جهت به قیر گرم هم شبیه است.هنگامی که هروئین در خیابان فروخته می‌شود، بسته به فرآیند تولید و اینکه چه موادی به آن اضافه شده باشد، رنگ و قوام متفاوتی پیدا می‌کند.
هروئین خیابانی ممکن است به شکل پودری سفید، یک ماده قهوه‌ای‌ دانه‌دانه یا یک صمغ تیره چسبنده قهوه‌ای تیره باشد. خلوص هروئین خیابانی از بسته‌ای به بسته‌ای دیگر متفاوت است، و ممکن است از دو تا ۹۸ درصد متفاوت باشد.
برخی افزودنی‌ها مانند شکر، نشاسته یا شیر خشک برای افزایش وزن جنس هنگام خرده‌فروشی به کار می‌روند و سایر داروها ممکن است برای افزایش اثرات هروئین به آن افزوده شوند. کینین ممکن است برای تقلید مزه تلخ هروئین به آن اضافه شود تا تعیین خلوص آن را با چشیدن مشکل کند.

طیف سنی مصرف کنندگان هرویین

مصرف کنندگان هرویین طیف سنی خاصی ندارند اما در سال های اخیر به خصوص در کشورهای اروپایی مصرف کنندگان هرویین از بین جوانان و نوجوانان بوده اند و آمار مرگ و میر و شوک ناشی از مصرف این ماده مخدر در این گروه سنی بیشتر دیده شده است.

شاید علت اصلی این موضوع تمایل جوانان به تجربه چیزهای جدید و برخورداری از هیجانات کاذب است، در هرصورت علت هر چه باشد، خانواده ها و جامعه باید برای فراغت و زندگی جوانان برنامه های دقیق تر و اگاهانه تری داشته باشند.

هروئین چگونه استفاده می‌‌شود؟

رایج‌ترین راه‌های مصرف هروئین اینها هستند:
ـ تزریق به داخل ورید، یا به داخل عضله یا زیر پوست.
ـ بالا کشیدن از راه بینی. در این روش گرد هروئین از راه مجاری بینی استنشاق می‌شود.
ـ استنشاق یا دودکردن -در این روش هروئین را روری یک زرورق آلومینیومی حرارت می‌دهند و بعد دود و بخار حاصل را با یک لوله استنشاق می‌کنند.
معتادان به هروئین ممکن است روش تزریق را انتخاب کنند، زیرا این روش بیشترین و فوری‌ترین اثر را با کمترین مقدار دارو ایجاد می‌کند. افرادی که به هروئین وابسته هستند، ممکن است دو تا چهار بار در روز آن را تزریق کنند. هنگامی که هروئین با خلوص بالا در دست است یا در مورد مصرف‌کنندگان گاهگاهی که ترجیح می‌دهند، تزریق انجام ندهند، با احتمال بیشتر هروئین با بالاکشیدن از راه بینی یا دود کردن مصرف می‌شود.

علایم مصرف هرویین چیست؟

مصر ف هر ماده مخدری با توجه به ترکیبات شیمیایی به کار رفته در آن علایم متفاوتی دارد و خانواده ها باید با این علایم اشنا بوده و در صورتی که خدایی نکرده در اطرافیان خود دیدند، خیلی سریع برای درمان آن اقدام کنند.

علایم مصرف هرویین نظیر احساس تشنگی بیش از اندازه، احساس سرخوشی و شادی غیر معمول، سستی، خواب آلودگی و گرسنگی مداوم است. از دیگر علایم مصرف هرویین می توان به رخوت، خشونت در رفتار و گفتار، دم دمی مزاجی اشاره کرد.

عوارض مصرف هرویین چیست؟

افرادی که هرویین مصرف می کنند به مرور به خاطر ترکیبات آنتی هیستامین و دیفن هیدرامین موجود در آن که نوعی مسکن و ضد الرژی است، دچار خارش شدید در پوست بدن و نواحی مختلف شده که گاهی این خارش به حدی می رسد که ایجاد زخم و خونریزی هم خواهد کرد.

هرویین به عنوان یک ماده مخدر زشت کننده و  ایجاد کننده زخم های عمیق هم شناخته شده است. زخم هاییکه به شدت پیش رونده بوده و درمان انها بسیار کند است.

تاثیر هروئین چقدر طول می‌کشد؟

اثرات هروئین بدون توجه به نحوه استفاده آن، بسته به میزان مصرفی، به طور معمول سه تا پنج ساعت طول می‌کشد.
افرادی که وابسته به هروئین هستند، باید هر شش تا ۱۲ ساعت هروئین مصرف کنند، تا از بروز نشانه‌های ترک جلوگیری کند. علائم اولیه شدید هستند، و شامل آبریزش بینی، عطسه کردن، اسهال، استفراغ، بیقراری و اشتیاق مداوم برای هروئین است.
همچنین در هنگام ترک هروئین راست‌شدن مو‌های پوست (دانه‌دانه‌شدن پوست) و حرکات غیرارادی پا رخ می‌دهد. علائم ترک هروئین در طول چند روز به اوج خود می‌رسد و معمولا در پنج تا ۱۰ روز برطرف می‌شود. سایر علائم ترک شامل بیخوابی، اضطراب و تمنای شدید دارو ممکن است برای مدت بیشتری طول بکشد. ترک هروئین مرگبار نیست، اما ممکن است بسیار ناراحت‌‌کننده باشد.

هرویین چه شکلی است؟

این ماده مخدر به صورت پودر یا یک ماده چسبناک به رنگ های قهوه ای و پودر سفید و زرد تولید می شود. برخی از انواع هرویین به صورت پودر گچ بوده و برخی دیگر هم شبیه قیر سیاه و سفت هستند. ماده مخدر هرویین وقتی گرم می شود نرم و چسبناک شده و از این جهت به قیر گرم هم شبیه است.

هرویین چه بویی دارد؟

هرویین به عنوان یک ماده مخدر بی بو است، البته بعد از سوختن ممکن است، بوی تلخی از آن متصاعد شود. در هر صورت این ماده مخدر هر بویی داشته باشد به عنوان یک ماده مخدر اعتیاد اور شدید و خطرناک شناخته می شود.

آیا هروئین خطرناک است؟

بله، استفاده مداوم از هروئین چه به صورت تزریقی، استنشاقی یا دود کردن، می‌تواند در طول دو تا سه هفته به وابستگی جسمی و روانی منتهی شود.
البته همه افرادی که هروئین را تجربه می‌کنند، وابسته نمی‌شوند. برخی افراد تنها به طور گاهگاهی مثلا در آخرهفته‌ها مصرف می‌کنند، بدون اینکه دوز مصرفی‌شان افزایش یابد. ما با مصرف مداوم هروئین، تحمل نسبت به اثرات دارو به وجود می‌آید، و هروئین بیشتر و بیشتری برای رسیدن به اثر مطلوب لازم است. مصرف مداوم مقادیر فزاینده هروئین نهایتا به وابستگی ختم می‌شود.
هنگامی که وابستگی به هروئین تثبیت شد، متوقف کردن مصرف آن ممکن است بسیار مشکل باشد. افرادی که برای مدت طولانی از هروئین استفاده کرده‌اند، ممکن است اظهار کنند که دیگر از از این دارو لذتی نمی‌برند. آنها تنها برای اجتنناب از علائم ترک و کنترل تمنای شدید برای دارو به مصرف هروئین ادامه می‌دهند.
تمنا برای هروئین ممکن است تا مدت‌ها پس از قطع مصرف آن باقی بماند، عود کند، یا به مصرف دوباره هروئین منجر شود، و اجتناب از دارو را مشکل کند.

عوارض هرویین در بدن چیست؟

از عوارض هرویین در بدن می توان به یبوست، تیرگی لب هاو پوست، اختلال در قاعدگی، بی خوابی، اختلالات کبدی، کاهش مقاومت در برابر بیماری های عفونی، ورم مفاصل، عفونت ریه و اضمحلال رگها اشاره کرد.

اثرات درازمدت هرویین چیست؟

وابستگی به هروئین، و عوارض پزشکی، اجتماعی و قانونی که از مصرف هروئین ناشی می‌شود، ممکن است برای زندگی‌ افراد مصرف‌کننده آن، مصیبت‌بار باشد.
پژوهش‌ها با استفاده از اسکن‌های مغزی نشان داده است که مصرف درازمدت و مدواوم هروئین به تغییراتی در نحوه عمل مغز می‌انجامد. در حالیکه اثر این تغییرات به درستی درک نشده است، این پژوهش نشان داده است که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها پس از قطع مصرف هروئین به طول بینجامد تا مغز به کارکرد طبیعی‌اش بازگردد.
درمان نگهدارنده متادون، که از بروز علائم ترک هروئین جلوگیری می‌کند و تمنا برای آن را کاهش می‌دهد یا برطرف می‌کند، موثرترین درمان در دسترس در حال حاضر برای درمان وابستگی به هروئین است.

ضمن انکه علایمی دیگری چون آسیب به سلول های مغزی و نخاعی و احتمال ابتلا به ایدز و هپاتیت هم مشاهده شده است.

برای مشاوره در مورد ترک این ماده مخدر خطرناک با متخصصان کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید.

 

11 دیدگاه دربارهٔ «هرویین چیست؟»

 1. واقعن واقعن هرویین مواده من خودم عملشو داشتم خیلی زندگی زشتی هستش هیچوقت نرید یمتش حتی برا یکبار

 2. هر ماده مخدری رو حتی برای یک بار هم نباید استفاده کرد بعضیا فکر میکنن با یک با کشیدن اتفاقی نمی افته ولی ضرب المثلی هست که میگن یک دود زیاد و هزار دود کم. واقعا درست گفتن مخصوصا این جور مواد مخدر ها، هروئین. کوکائین. شیشه. کراک و….. ترو خدا اگه خودتون و زندگیتون خانوادتون دوست دارین ازش دوری کنین داقعا شوخی بردار نیست من دیدم که میگم زندگیتون به نابودی میکشه. فقط میتونم همین دوباره بگم و تاکید کنم ترو خدا حتی واسه امتحان، که چی هست، چجوری هست. اینکارو نکنید و همیشه هم سعی کنیم افرادی که دور برمون خدای نکرده گرفتارش شدن ما نجاتشون بدیم با کمک اطرافیان سعی کنیم دوباره زندگی رو بهشون برگردونیم و پاکشون کنیم. خدایا همه کسایی که گرفتار نجاتشون بده. و خدایا همیشه مواظب و پشت پناه ما باش.

 3. با سلام، هروئین موجود در بازار خرده فروشی، اکثراً دست ساز وحاوی انواع قرصها وافزودنی های بسیار مختلفی است که، عمداً توسط هر فروشنده برای رسیدن به سود بیشتر اضافه شده است که درمصرف تدخینی حرارت موجب سوختن وترکیب انها با هم و ایجاد دودی چندین برابر خطرناکتر و سمی تر می شود. که اسیب های جدی و مخرب وجبران ناپذیری در بدن بر جای میگذارد.ودر مغز با ایجاد حالات لذت وسرخوشی کاذب،وابستگی ذهنی بسیار بالا و شدیدی به همراه دارد که تا ابد به یاد می ماند،. مصرف هروئین، اعتیادِ قدرتمندی است که باعث میشود، فرد کاملا اگاهانه هربار مشتاقانه در پی تهیه و مصرف چنین سمی کشنده و مخرب باشد. دوست عزیز بنده سالهاست که مصرف کننده هستم، بارها با روشهای مختلف قطع مصرف نموده ام اما بیماری ام درمان نشده ، با هر بار لغزش مجدد، باعث اجبار به مصرف مواد بیشتر، در من شد. تا جایی که زندگی ام کاملا نابود شده.از کارم اخراج شدم، همسرم بعد از 18 سال زندگی دیگر تحمل دیدن عذابم را نداشت و مدتیست طلاق و حضانت بچه ها رو گرفته، همراه دو پسرم زندگی میکنه، به حکم دادگاه خانه و ماشینم مهریه همسرم شد، و من هم با یک ساک لباس راهی شهرستان و منزل پدری خدابیامرزم شدم، همچنان مصرف کننده وگرفتار بیماری اعتیاد،،،،،، واین خلاصه زندگی وانتهای کارو عاقبتِ اکثر کسانی است که به سمت مصرف مواد مخدر میروند، لطفا برادرانه خواهشا تجربه درد اور و سخت مرا تجربه نکنید، حتی یک بار مصرف کافیست برای نابودی کسی که زمانی، کسانی حسرت زندگیش را داشتند و زبان زد و نمونه فامیل بود، شرمنده عزیزان طولانی شد، ببخشید،،، به این امید که، تجربه ام مانع از،. مصرف هروئین.، توسط حتی یک نفر از هم وطنانم شـــــود،،
  ممنونم.

  1. سلام ودرود..خداحفظت کنه اقارضا که اینقد صادقانه وازسره دلسوزی توضیح دادین
   دوباره اراده کنین وشروع به ترکش کنین..
   هیچ قدرتی بالاتراز نیرویی که خدا درون وجود ما گذاشته نیست..دوباره تلاش کنین به ترک
   و مطمئنا خانواده تون دوباره شمارو به اغوش میکشن

  1. نه عمو اون هرویین ک با زیر ورق میکشن
   تریاک رو ب ی سنجاق گرد میکنن میچسبونن بعدشم سیم استیل نازک حرارت بالا تا قرمز بشه و بعد ب تریاک میزنن و دود میکنه و با ی لوله دود را مهار میکنن

 4. یادم میاد اولین باری که مواد مصرف کردم سال ۸۳ با اون اینترنت های داغون اومدم و در موردشون سرچ کردم و توی همون سایت یه تبلیغ ترک فوری سه روزه بدون بستری بدون درد بود و ارزون . ترسم ریخت .
  الان تجربم رو بگم مردم و زنده شدم تا سال ۹۰ پاک شدم بخاطر خریت و لجبازی و فرار دوباره حدودا ۱۸ ماه پیش شروع کردم و تا الان دو مرتبه ترک کردم که اولی شکست خورد الان ۵۷ روزه پاکم اما همه چیم رو در همین پنجاه و هفت روز جلوی چشمم داره از بین میره . شخصیتم غرورم ، اعتماد به نفسم و حتی عشقم و همسرم . اون رو هم مریض کردم پس رفیق شروع نکن کردی ادامه نده یهو میبینی نمیتونی ترک کنی تازه تر میکنی اثار قبل میاد تو زندگیت مثل الان من . هی بقیه میخوان تو خودتو ثابت کنی و این خیلی خسته کنندست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن