تریاک چیست؟ اثرات جانبی-عوارض-روش‌های ترک تریاک

زمان حدودی مطالعه ۵ دقیقه |آخرین بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ |انواع مواد مخدر

مخدر تریاک چیست؟

بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در متون پزشکی مصر باستان یک گل در داروها ظهور کرد. در سواحل مدیترانه، اقوام بین‌النهرین باستان هم احتمالا راهی برای استفاده از این گیاه و ایجاد حس سرخوشی پیدا کرده بودند. هر دو تمدن باستانی ،یک چیز را کشف کرده بودند...تریاک ،عصاره‌ای از خشخاش که هم منجر به حس سرخوشی و هم تسکین درد می‌شود. هرچند تریاک، از آن هنگام مورد استفاده بوده است ،در قرن نوزدهم بود که ،یکی از ترکیبات شیمیایی موجود در تریاک، مورفین، شناسایی و برای استفاده درمانی استخراج شد. مورفین، کدئین و مواد دیگری که مستقیما از خشخاش تولید می‌شوند .افیون(اپیوئید) نام دارند....  
 

مخدر تریاک اعتیاد آور است؟

یک تصور غلط در مورد این ماده مخدر از قدیم وجود داشته که مخدر اعتیاد آوری نیست و برای سلامتی هم مفید است. این تصور کاملا غلط بوده و مصرف یک دوره کوتاه از آن باعث بروز اعتیاد می شود. تریاک هم مانند همه مواد مخدر دیگر باعث وابستگی جسمی و روانی شده و بعد از مدتی شخص بدون مصرف آن قادر به زندگی نخواهد بود.

عوارض تریاک برای بدن

مخدر تریاک به دو صورت بر بدن اثر می گذارد، یکی عوارض کوتاه مدت و دیگری عوارض بلند مدت. از عوارض کوتاه مدت تریاک بر بدن می توان به بی حسی نسبت به درد، کاهش قوای جنسی، تعریق زیاد، مشکل بینایی، کاهش قوای ذهنی و تمرکز، بداخلاقی و پرخاشگری، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، انقباض عضلات و رخوت در دست و پا اشاره کرد. اما عوارض بلند مدت مصرف تریاک شامل یبوست، خارش پوست، اختلال در قاعدگی، نازایی و مرده زایی در زنان، آسیب ریوی، کبدی و کلیوی و ایست تنفسی و مرگ خواهد بود.

پزشکان و متخصصان مرکز ترک اعتیاد تهران آوای میعاد رهایی آماده پاسخ گویی و یاری رساندن به شما تا رهایی کاملتان از دام اعتیاد هستند.
021-22290484    021-26100813

اثرات جانبی مخدر تریاک بر جنین

مصرف تریاک در دوران بارداری باعث می شود، احتمال مرده زایی افزایش پیدا کند. مخدر تریاک از انتقال اکسیژن به جنین جلوگیری کرده و کمبود اکسیژن هم می تواند سبب خفگی جنین شود. ضمن انکه تریاک می تواند باعث افت قند خون و کلسیم و خونریزی مغزی در جنین شده و ضریب ابتلای آن را هم به زردی افزایش دهد.

عوارض جانبی تریاک سرب دار

اثرات تریاک

برخی قاچاقچیان مواد مخدر برای سود بیشتر در سال های اخیر اقدام به مخلوط کردن سرب با تریاک کرده اند. وجود سرب در تریاک باعث می شود، اختلال ذهنی شدید، مشکلات در یادگیری و حافظه، کم خونی، شل شدن اعضای بدن، عدم تمرکز، آسیب به دندان ها و لثه ها، سرگیجه و مسمومیت در مصرف کننده بوجود آید.

عوارض تریاک برای کبد

از عوارض تریاک برای کبد می توان به موارد متعددی اشاره کرد از جمله اینکه به ساختار و بافت کبد و کلیه اسیب زده و در عملکرد انها اختلال ایجاد می کند. ضمن آنکه تحقیقات نشان داده است، در افرادی که مخدر تریاک مصرف می کنند احتمال بروز سرطان به سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

اثرات مخدر تریاک بر معده

مصرف تریاک باعث بروز عوارض زیادی در معده می شود. از جمله اینکه سبب زخم معده و دوازدهه، انسداد دهانه خروجی معده و خونریزی معده شده و مشکلاتی در گوارش و هضم غذا و ترشح هورمون های معده بوجود می آورد. رفلکس دایم معده هم از عوارض تریاک برای معده است.

تاثیر تریاک روی زنان

تریاک در زنان بیش از مردان باعث مرگ و میر می شود و تحقیقات نشان داده است، عوارض آن برای زنان 150 برابر مردان است. افزایش فشار خون، سکته های مغزی، دیابت، سرطان مری و معده و سرطان ریه و حنجره هم از عوارض تریاک برای زنان بوده و درصد ابتلای زنان به این بیماری ها نسبت به مردان بیشتر است. ترک تریاک

ترک تریاک

ترک تریاک هر چند کار آسانی نیست ولی روش هایی وجود دارد تا بتوان سختی پروسه ترک تریاک را کاهش داد.

تریاک با درصد بالایی از مورفین که در خود دارد می تواند احساس درد و سلول های عصبی مرتبط به درد را ضعیف نماید.

فرد معتاد پس از مصرف مداوم تریاک بگونه ای خواهد شد که بودن استفاده از تریاک احساس درد را خواهد داشت و در واقع اگر در ابتدا موجب رفع درد شود پس از مصرف مداوم خود دلیلی برای ایجاد درد خواهد شد.

بدن انسان خود مورفین را تولید می نماید اما پس از اینکه معتاد تریاک را استفاده می نماید بدلیل وجود مورفین در تریاک بدن دیگر مورفین را تولید نمی نماید و این موجب می شود که افراد معتاد به دلیل عدم استفاده از تریاک احساس درد نمایند و همین وجود احساس درد موجب مصرف مداوم تریاک شود.

روش های درمانی ترک تریاک

روش های دارویی بسیاری برای ترک تریاک وجود دارد که به صورت قرص و یا شربت می باشد. متادون از جمله دیگر راه های درمانی می باشد که برای ترک تریاک بکار گرفته می شود اما تحقیقات خود نشان می دهد که خود متادون نیز اعتیادآور می باشد و نمی تواند داروی خوبی جهت ترک تریاک باشد.

 

 

درمان ترک تریاک از گیاه کامل تریاک

گیاه کامل تریاک در خود ترکیبات مختلفی را دارد و با استفاده از گیاه کامل تریاک می توانید احساس درد را از بین ببرید و در کنار آن آرامش و نیز احساس خواب آوری و نشاط را داشته باشید.

گیاه تریاک علاوه بر درمان تریاک می تواند برای ترک هروئین و نیز کراک را هم موثر باشد. شربت تریاک که از گیاه تریاک گرفته می شود عصاره ای از گیاه تریاک می باشد.

ترک تریاک با شربت تریاک

شربت تریاک

 طبق تحقیقات ترک تریاک با شربت تریاک بهترین روش درمانی برای ترک اعتیاد شناخته شده است و می تواند با کاهش درد ناشی از ترک تریاک، سختی ترک اعتیاد را کم نماید.

نام شربت ترک تریاک اپیوم تینگچر می باشد در مدت 3 روز سم تریاک از بدن فرد خارج می شود.

این شربت می بایست تحت تجویز پزشکی داده شود زیرا که امکان مصرف بی رویه این شربت وجود دارد.

برای کسب مشاوره در مورد ترک مخدر تریاک، با مشاورین کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید.  

کمک به همدیگه برای ترک تریاک یا آلوده نشدن به آن:

حتما تجربیات سودمند شما، میتونه تلخی زندگی خیلیارو شیرین کنه...
  • پس با نوشتن خاطرات و تجربه‌هاتون هم به کسایی که هنوز گرفتار نشدن یا میخوان درمان بشن کمک میکنید
  • و هم انرژی مثبت این کمکتون وارد زندگی خودتون میشه و گره‌های زندگیتون باز میشه
 

‌مطالب مرتبط