۵ راه برای جلوگیری از مصرف دوباره

5-Ways-to-Avoid-Addiction-Relapse

در برنامه های ترک اعتیاد دراز مدت شرکت کنید

همانطور که با هر بیماری مزمن، بهبودی از اختلال مصرف مواد، یک تغییر کوتاه مدت نیست و یک دارو یا یک ماه درمان به اندازه کافی برای تضمین اینکه شما شروع به مصرف دوباره نخواهید کرد کافی نیست. برای یک نتیجه بهتر و درازمدت به راه کارهایی که برای جلوگیری از مصرف دوباره مطرح میشود نیاز دارید، باید با درمان برای مدت زمان کافی درگیر شوید و نیاز به حمایت مداوم دارد.

مطالعات نشان داده که مشارکت در درمان به کاهش خطر مصرف دوباره کمک می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه با بیش از یک هزار بیمار مبتلا به اختلال مواد نشان داد که بهبودی پایدار از مصرف مواد مخدر برای نه هفته مشارکت دائم گروهی، افزایش یافت. در بیمارانی که درمان با مراقبت و مشاوره گروهی به مدت کافی پس از ترک را داشتند میزان مصرف دوباره تا نود درصد کاهش داشته است.

شناسایی و کنترل عوامل محرک مصرف مواد در شما

یک برنامه درمان خوب به شما می آموزد که چگونه عوامل تحریک شدن به مصرف را در زندگی خود تشخیص دهید. این ها چیزهایی هستند که شما را در مورد آن فکر می کنید، تمایل دارید و در نهایت از مواد مخدر یا الکل استفاده می کنید. عوامل محرک می تواند بسیار عمومی باشد، مانند افرادی که با شما ارتباط دارند و مصرف می کنند؛ این یکی از رایج ترین عواملی است که باعث می شود تقریبا همه مردم در بهبود خود دچار لغزش شوند. عوامل محرک میتوانندخاص نیز باشند و ممکن است افراد یا مکان های خاصی را شامل شوند. احساسات می تواند باعث شود، به ویژه اگر شما چندین بار یک ماده را به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر احساسات ناراحت کننده  و شرایط سخت روحی و روانی استفاده کنید.

جلسات درمان می تواند به شما در شناسایی موانع دقیق شما کمک کند. یک درمانگر همچنین می تواند شما را در راه هایی برای مقابله با این عوامل تربیت کند، به طوری که اگر به چیزی یا کسی که باعث اشتیاق مصرف در شما می شود، چه کارهایی بکنید به مصرف دوباره ختم نشود.

ساخت یک سبک زندگی جدید و سالم تر

این یک فرایند دراز مدت است، اما هنگامی که شما برای ایجاد تغییرات شیوه زندگی کار می کنید، خطر ابتلا به مصرف را به مرور کاهش می دهید. تغییرات مثبت شامل یادگیری و استفاده از استراتژی های مقابله با استرس و سایر احساسات منفی، شناسایی و مدیریت بیماری های روانی و فعالیت های مثبت مانند ورزش، مدیتیشن و یا هنر است. به میزانی که شما در زندگی خود سبک جدیدی را پیاده کنید که از آن لذت ببرید و به ورزش یا هنر و یا کار مورد علاقه ی خود بپردازید روند بهبودی شما کامل تر و میل مصرف در شما کم کم به طور کامل از بین میرود و  شما از سبک جدید و سلامت زندگی خود لذت میبرید و خودتان دیگر هرگز حاضر به بازگشتن به زندگی قبلی نیستید. که تا رسیدن به این نقطه نیاز به تلاش و تعهد و همراهی شما با گروه های در مانی دارد.

فقط زمانی که نیاز به دارو هست از دارو استفاده کنید

به عنوان تحقیق اعتیاد تحول یافته، داروهایی توسعه یافته است که می تواند بعضی از بیماران را کنترل کند و جایگزینی برای مواد باشند تا مدت کوتاهی فرد بتوانند رنج کمتری را متحمل شود. دارو هایی مانند متادون میتواند به گذراندن دوره ی درمان کمک کند اما باید زیر نظر درمان گر و مجموعه این اتفاق بیفتد چرا که همین دارو اگر به عنوان جایگزین مصرف شود و ادامه دار باشد خودش نوعی اعتیاد دیگر بوجود می آورد که فرد را دوباره اسیر میکند.

به خانواده و افراد حامی و درمانگر خود اعتماد کنید تا مسیر را به سلامت طی کنید

در جلسات گروهی ترک شرکت کنید و احساسات و افکار خود را جمع مطرح کنید، این موضوع باعث می شود ذهنتان از افکار خالی شود. هر قدر از زمان پاکی شما بگذرد شما وسوسه کمتری خواهید داشت اما هر موقع که احساس غرور و پاک بودن هم شما فرا بگیرد حتی بعد از چندین سال باز هم احتمال مصرف در شما بوجود میآید. با افرادی که زمانی از پاک بودنشان گذشته صحبت کنید و از تجربیات آنها استفاده کنید چون آنها مسیری که شما میخواهید بروید را به سلامت گذراندند و میتوانند تجربیات مفیدی در اختیارتان قرار دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *