وبلاگ

مخدر بنزای چیست؟ جایگزین ماری جوانا را بیشتر بشناسید


مخدر بنزای چیست؟ جایگزین ماری جوانا را بیشتر بشناسید

مخدر بنزای چگونه تولید می شود؟

مخدر بنزای (بونزای) با نام انگلیسی Bonzai یکی از مواد مخدر بسیار خطرناک و کشنده است که متاسفانه در سال های اخیر میان جوانان رواج یافته و کم کم جایگزین دیگر مواد مخدر شده است. این ماده مخدر با نام های سوئیت، مگاسوئیت و بیگ بنگ هم شناخته می شود. بنزای به راحتی ساخته می شود و نیازی به آزمایشگاه، آشپزخانه و مانند آن ها ندارد. بی رنگ و بی بو بودن و همچنین شکل ظاهری این ماده مخدر(قرص و کپسول) موجب شده افراد خیلی ساده به آن دسترسی داشته باشند. مصرف بالای بنزای در بین دانش آموزان و نوجوانان نگران کننده است.

آیا بونزای یک ماده خالص است؟

مخدر بنزای یک ماده‌ی خالص نیست، بلکه یک ترکیب شیمیایی است. روش ساخت بنزای بدین صورت است که مواد مختلفی را به نسبت های مختلف با هم مخلوط می کنند. به این صورت فرد مصرف کننده به راحتی می تواند آن را با ماری جوانا یا سیگار مخلوط کرده و ماده مورد نظر خود را تولید کند.

MA و MD چیست؟

MA و MD ترکیباتی هستند که برای تولید بونزای استفاده می شوند. البته ماده اصلی ساخت و تولید بنزای MA است که علاوه بر کشورهای خارجی در ایران هم تولید می شود و به شکل مایع یا پودر در دسترس است. MD یک ترکیب شیمیایی است که نقش آمفتامین(ماده مخدر شیشه) را ایفا می کند. اگر این مواد با نسبت های متفاوتی با هم ترکیب شوند اثر مخدر بنزای حاصل از آن ها نیز متفاوت خواهد بود. البته این مواد به شکل برگ‌ های خشک آغشته به بنزای نیز به فروش می رسند.  

روش مصرف بونزای چگونه است؟

این مواد غالبا به شکل بخور‌های گیاهی یا پودر‌های گیاهی قابل دود کردن به بازار عرضه می‌شود و محصولات آن همیشه از طریق دود کردن مصرف می‌شوند. ﺩﺭ سال‌های اخیر مصرف بنزای ﺩﺭ بسیاری از کشور‌ها مثل آلمان، فرانسه، لهستان، انگلستان، روسیه و برخی ایالت های آمریکا ممنوع شده است ولی همچنان به روش‌های غیر قانونی و زیرزمینی تولید و مصرف می شود. چندی پیش سایت خبری شفاف در گزارشی در این باره و از قول یک نوجوان درگیر با بنزای نوشته بود: “اینها یک ماده نیستند بلکه چند ترکیب شیمیایی هستند که بر اساس یک قاعده ریاضی شما می‌توانید آن ها را با دوز و اندازه‌های مختلف با هم ترکیب کرده و صدها یا حتی هزاران ماده دیگر از آن بسازید. یعنی شما دیگر حتی به فروشنده این جنس هم نیاز ندارید. ترکیبات شیمیایی هم در داخل تولید شده و هم از خارج وارد کشور می‌شود و ما آن را در اندازه خیلی کم و مولکولی می‌خریم و بعد آن را با هر ماده دیگری برای مثال سیگار یا علف مخلوط کرده و مصرف می‌کنیم.”

علائم و عوارض ناشی از مصرف بنزای

تاکنون هیچ مطالعه رسمی برای بررسی اثرات ناشی از مصرف مخدر بونزای بر روی انسان انجام نشده، اما گزارش‌ها نشان می‌دهند که عوارض این مواد ﺩﺭ مقایسه با کانابیس(برگ گیاه ماری جوانا) شدیدتر است. برخی از عوارض ناشی از مصرف بنزای در زیر آمده است:
 • افزایش فشارخون
 • افزایش ضربان قلب
 • سکته قلبی
 • حالت تهوع
 • تاری دید
 • بی قراری
 • توهم
 • سایکوز یا روان پریشی
 • تشنج و حملات پانیک

آیا می توان فهمید کسی بنزای مصرف کرده؟

تشخیص مصرق مخدر بنزای کار بسیار سختی است. از آنجایی که این ماده بیشترین مصرف را در بین نوجوانان و جوانان دارد، والدین باید مراقبت بیشتری از فرزندانشان داشته باشند. از منظر پزشکی نیز اگر چه کانابینویید‌های مصنوعی تست‌های مخصوص کانابیس را مثبت نمی‌کند، اما امکان یافتن متابولیت‌های آن ﺩﺭ ادرار انسان یا سرم خون وجود دارد. برخی از نشانه هایی که ممکن است ناشی از مصرف بونزای باشد:
 • برافروختگی صورت
 • قرمزی چشم
 • پر حرفی
 • بروز دادن رفتارهای غیر قابل کنترل
 • شجاع شدن ناگهانی

پیدایش بنزای در ایران

بونزای در نقش نیترو برای ماری جوانا

ابتدا بنزای در قالب مکمل ماری جوانا وارد بازار شد و افراد سود جو برای بالا بردن اثر ماری جوانا کمی بونزای به آن اضافه می کردند. ولی کم کم سیاست قاچاقچیان مواد مخدر تغییر کرد و این ماده جای خود را در بازار باز کرد. در همین بین روش ساخت و تولید مخدر بنزای به دست افرادی که می خواستند با تجربه های جدید روبرو شوند افتاد و تولید خیابانی این ماده شروع شد.

بنزای مخدری ارزان با دسترسی آسان!

یکی از دلالیل محبوبیت مخدر بنزای قیمت پایین و دسترسی راحت آن بود. بازار اصلی این ماده در ابتدا بین جوانان و نوجوانان ترکیه ای بود که همین امر باعث نگرانی شدید مسئولان این کشور شد. بعد از آن دستور ساخت آن به ایران رسید. دسترسی به مواد اولیه برای تهیه بنزای بسیار راحت است چرا که از این مواد بعنوان دارو در سطح بیمارستان ها استفاده می شود.   نظر شما درباره بنزای چیست؟ آیا از خود یا اطرافیانتان تجربه ای در این مورد دارید؟ اگر پاسخ مثیت است خوشحال می شویم این تجارب را در کامنت ها به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز استفاده کنند. در صورتی که سوالات بیشتری دارید و به مشاوره نیاز دارید می توانید با متخصصان کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
اندکی صبر نمایید...