وبلاگ

همه چیز درباره قرص ریتالین و تاثیر آن در کنکور


همه چیز درباره قرص ریتالین و تاثیر آن در کنکور

با توجه به اینکه در سال های اخیر مصرف قرص ریتالین به عنوان یک راه حل کاذب برای مطالعه بیشتر و عقب نماندن از دروس از سوی افراد سودجو پیش پای دانشجویان و دانش آموزان قرار داده شده، کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی بر آن شد تا مقاله ای تهیه کرده و به طور موشکافانه این معضل را بررسی کنیم. این معضل چیزی نیست جز سوء مصرف قرصی بنام ریتالین که شعار آن افزایش تمرکز و بیدار ماندن برای مدت طولانی جهت درس خواندن است. این در حالی است که خیلی از افراد نه از عوارض جانبی ریتالین خبر دارند نه از خطرات سوء مصرف آن. در ادامه با ما همراه باشید...

قرص ریتالین چیست؟

می دانید قرص ریتالین چیست و استفاده از آن برای شب کنکور و یا امتحان ممکن است چه عوارضی به همراه داشته باشد؟ ریتالین(متیل فنیدات) با نیمه عمر ۴ ساعته، از ترکیبات مشابه آمفتامین ها می باشد و در پزشکی برای بهبود و درمان افسردگی، اختلالات کم توجهی و بیش فعالی تجویز می شود. در ادامه در نظر داریم به طور کلی به بررسی این قرص بپردازیم. مصرف ریتالین بدون نسخه ی پزشک ممنوع است. گفتنی است که از آن به طور عمده برای درمان اختلال بیش فعالی و البته کمبود توجه در بسیاری از کشورها استفاده می شود ولی با توجه به کارایی های مختلف آن، امروزه شاهد رشد وسیع در مصرف قرص ریتالین هستیم. به عقیده بسیاری از متخصصین از جمله اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران: "ریتالین برای برخی از بیماری‌ها کاربرد دارد، اما مصرف خودسرانه آن به کاهش کارایی سیستم مغز و اعصاب مرکزی منجر می‌شود. داروی ریتالین از سوی پزشکان برای کودکان بیش فعال تجویز می‌شود و خواب را کم می‌کند. اما این موضوع که افراد بالغ به منظور افزایش یادگیری و زمان بیشتری بیدارماندن از آن استفاده می‌کنند حتما برای آنها عوارضی خواهد داشت که شناخته شده‌ترین آن پرخاشگری و ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی است." بطور کلی مصرف این دارو عوارضی همچون دیگر محرک ها مانند ماری جوانا و حشیش دارد و به همین جهت تحت هیچ شرایطی نباید به صورت خودسرانه از آن استفاده کرد.

اثرات مصرف

قرص ریتالین تمرکز و قدرت توجه فرد مصرف کننده را افزایش می دهد، به همین دلیل جزو داروهای محرک طبقه بندی می گردد. مهارت های شنیداری با استفاده از این دارو می تواند به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

نحوه مصرف

نحوه ی مصرف ریتالین توسط پزشک مشخص می شود و معمولا روزانه دو یا سه عدد از آن می تواند گزینه ی مطلوبی باشد. معمولا پیشنهاد می شود این قرص 45 دقیقه قبل از وعده ی غذایی مصرف گردد.

قرص ریتالین برای درس خواندن

متاسفانه در سال های اخیر مصرف خودسرانه ی ریتالین در بین دانش آموزان و دانشجویان(بخصوص دانشجویان پزشکی و کنکوری ها!) به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. افراد بسیاری حتی با توجه به اطلاع از عوارض آن، مصرف خودسرانه ی آن را در اولویت قرار می دهند. البته در برخی مواقع فرد ممکن است از همه‌ی مشکلاتی که ممکن است در اثر مصرف این دارو به وجود آید غافل باشد. قرص ریتالین بسیار شبیه به قرص های محرک مانند کوکائین است و در نتیجه ی مصرف خودسرانه ی آن می تواند به اعتیاد به این قرص منجر گردد.  

کاربرد ریتالین

به منظور قبولی در یک آزمون، سلامتی خود را به خطر نیندازید. قرص ریتالین با تاثیر گذاری بر قشر مغز و تالاموس سبب تولید بسیار زیاد ماده ای به نام دوپامین می شود، در اثر همین اتفاق فرایند یادگیری را مطلوب می سازد. قرص ریتالین را با عنوان قرص شب های امتحان یا قرص های افزایش دهنده ی تمرکز نیز می شناسند. دانشجو و دانش آموزان به منظور افزایش رتبه و یا نمره ی خود در امتحان های مختلف از این قرص به طور مازاد و خودسرانه استفاده می کنند. قابل توجه است که هیچ پزشکی مصرف آن را برای کسب نمره ی بهتر در امتحانات تجویز نخواهد کرد. تنها کاربرد ایده آل و معمول مصرف این قرص برای افرادی مورد توجه است که دچار اختلال های بیش فعالی و یا برخی مشکلات خواب هستند می باشد. اگر فرد استفاده  از آن را به صورت خودسرانه هدف قرار دهد با گذر مدت زمان بسیار کوتاه و یا حتی در همان اولین مرحله ممکن است گریبان عوارض استفاده ی آن گردد. قرص ریتالین اعتیاد آور است ولی اعتیاد آور بودن آن شبیه بسیاری از مواد مخدر نیست و عوارض بدتری را به همراه دارد. با مصرف این دارو به جای آنکه جسم فرد تحت تاثیر قرار گیرد، روح و روانش گرفتار مشکلات خواهد شد.  

عوارض قرص ریتالین

عوارض قرص ریتالین در افراد متفاوت است . فردی ممکن است حتی با یک بار مصرف این دارو به طور جدی به اختلال های روحی و روانی گرفتار شود. اگر به مصرف این دارو وابسته شده اید با قطع استفاده ی آن به حالت های هیجانی و البته جسمانی ناخوشایندی مبتلا خواهید شد. افسردگی و بی حوصلگی از مهمترین علل مصرف و به کارگیری این دارو است. البته افسردگی یکی از رایج ترین عوارض آن در نظر گرفته می شود در بسیاری از افراد اختلال های روحی ایجاد شده در اثر وابستگی به این دارو می تواند به مشکلات و خسارت های جبران ناپذیری منجر گردد. چرا باید به خاطر موفقیت در یک آزمون، سلامتی خود را به خطر بیندازید و گرفتار مشکلات عظیمی باشید؟ هرگز به افرادی که به شما راه کار ها سریع رسدن به اهداف را پیشنهاد می کنند، اعتماد نکنید. هر موفقیتی سختی خود را دارد و اگر بدون تحمل این سختی ها قرار است یک شبه با بکارگیری این نوع از قرص های اعتیاد آور در آزمون موفق شوید، مجبور به تحمل خسارت های جبران ناپذیر آن نیز خواهید بود. اگر چه فروش این دارو بدون نسخه ی پزشک ممنوع است ولی سودجویان بسیاری به منظور کسب سود کلان در این زمینه فعالیت دارند. زمانی که فرد به استفاده از این دارو معتاد شود دیگر دوز مصرفی قبلی کارساز نخواهد بود. به عنوان مثال اگر فرد با مصرف یک دوز مشخص، توانایی مطالعه ی 7 ساعت بدون وقفه را داشته، اکنون باید میزان دوز مصرفی را بیشتر کند تا بتواند به همان اندازه مطالعه بدون وقفه داشته باشد.  

ترک ریتالین

ریتالین برای کنکور گزینه ی مناسبی نیست.  روش و تکنیک های مختلفی برای افزایش بازدهی مغز در دست است که برخی از آن ها از مواد کاملا طبیعی استفاده می کند. در صورتی که فکر می کنید به مصرف قرص ریتالین وابستگی پیدا کرده اید، بلافاصله اقدامات ترک ریتالین را در اولویت بگیرید. برای ترک مصرف این دارو ضروری است از تجربه ی افراد متخصص در این زمینه بهره مند شوید. در جلسات درمانی برای ترک مصرف این دارو همچنین راهکارهای مطلوبی برای جلوگیری از وسوسه شدن در برابر مصرف مجدد آن نیز به شما آموزش داده می شود. اعتیاد به این قرص می تواند با گذر زمان آثار تخریب کننده ی بسیار حادی را بر جای بگذارد به همین دلیل در اسرع وقت اقدامات ترک مصرف آن را در پیش بگیرید.

ریتالین و افزایش اضطراب

لازم به ذکر است که مصرف داروی قرص ریتالین می تواند اضطراب را در فرد افزایش دهد و این امر برای افرادی که به دنبال مصرف قرص ریتالین برای درس خواندن و موفق شدن در امتحانات را دارند می تواند در برخی از مواقع  اثر معکوسی نیز داشته باشد. کاهش خواب و افزایش تمرکز با بکارگیری این دارو، بهای سنگینی خواهد داشت. در صورت عدم مصرف این دارو فرد ممکن است تجریبات ناخوشایندی را احساس کند. اعتیاد به ریتالین در افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد فقط با یک یا دو بار مصرف آن ممکن است به مصرف این قرص وابسته شوند. شما چه تجربه ای از مصرف ریتالین دارید. تجربیات خود را در کامنت ها با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین در صورت نیاز به مشاوره و پرسش هر سوالی بصورت خصوصی و محرمانه با مشاوران کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید.
اندکی صبر نمایید...