نالتروکسان چیست و ترک اعتیاد با آن چگونه است؟

زمان حدودی مطالعه ۸ دقیقه |آخرین بروزرسانی: ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ |انواع مواد مخدر
نالتروکسان متعلق به طبقه‌‌ای از داروها است که به عنوان آنتاگونیست‌های مخدر شناخته می‌شوند. مکانیسم عمل این دارو در مغز به شکلی است که اثرات مواد مخدر را خنثی یا مسدود می‌کند. همچنین میل به مصرف مواد مخدر را کاهش می‌دهد. این دارو همچنین برای درمان سوء مصرف الکل استفاده می‌شود. نالتروکسان به افراد کمک می‌کند که مشروبات الکلی کمتری بنوشند یا کاملاً از نوشیدن آن را متوقف کنند.

انواع نالتروکسان

نالتروکسان از طریق دهان همراه با غذا یا به صورت جداگانه، معمولاً در دوزهای ۵۰ میلی گرمی و یک بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف می‌شود. البته این دارو به سه شکل قرص، آمپول و ایمپلنت تولید می‌شود ولی دسترسی به قرص نالتروکسان هم ساده‌تر و هم ارزان‌تر است.

۱. قرص

قرص نالتروکسان در زمانی که فرد بستری شده است استفاده می‌شود. و در حالت معمول بیمار روزی یک عدد قرص را از طریق دهان مصرف می‌کند. فرم قرص این دارو از سایر اشکال آن پرکاربرد‌تر است ولی چون باید در یک زمان مشخص و به صورت روزانه مصرف شود کمی کار را مشکل می‌کند. در این صورت که فرد مصرف دارو را فراموش کند احتمالا عوارض مصرف مواد مخدر باز می‌گردند.

۲. آمپول

استفاده از آمپول نالتروکسان برای ترک اعتیاد نیز رایج است و خیلی از مراکز ترک اعتیاد آن را تجویز می‌کنند. آمپول نالتروکسان که نام تجاری آن ویویترول (Vivitrol) است به صورت ماهیانه در عضله تزریق می‌شود. و عوارض خاصی ندارد به جز در مواردی که جای تزریق آمپول درد می‌کند یا پوست محل تزریق قرمز می‌شود که بعد از چند روز رفع می‌شود.

۳. ایمپلنت

جدیدترین روش مصرف داروی نالتروکسان استفاده از ایمپلنت آن است که در حال حاضر در اکثر کلینیک‌ها نیز استفاده می‌شود. برای این کار ابتدا پوست شما جراحی و سپس ایمپلنت کوچکی را در آن قرار می‌دهند. و دارو به آرامی طی ۲ الی ۶ ماه در بدن فرد بیمار آزاد می‌شود. از ویژگی‌های این روش استفاده طولانی مدت از دارو بدون نیاز به یادآوری روزانه است. علاوه بر این ایمپلنت این امکان را ایجاد می‌کند که همواره میزان معینی از دارو به بدن وارد شود. ایمپلنت نالتروکسون

ایمپلنت نالتروکسان

  مقدار دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و نیاز فرد به درمان است. پزشک ممکن است درمان شما را با دوز کمتری شروع کند و شما را در برابر عوارض جانبی یا علائم ترک، قبل از افزایش دوز کنترل کند. در نظر داشته باشید این دارو را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. دوز خود را زیاد نکنید. به صورت مکرر آن را در یک روز مصرف نکنید یا مصرف آن را بدون تایید پزشک قطع نکنید.  

عوارض مصرف

بعد از مصرف نالتروکسان ممکن است شخص حالت تهوع، سردرد، سرگیجه، اضطراب، خستگی و مشکل خواب داشته باشد. در تعداد کمی از افراد ممکن است علائم خفیف ترک مواد مخدر مثل گرفتگی شکم، بی‌قراری، درد استخوان و مفاصل، درد عضلات و آبریزش بینی مشاهده شود. اگر هر یک از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود خبر دهید. نالتروکسان به ندرت باعث بیماری جدی در کبد می‌شود. البته در صورت مصرف دوزهای بالاتر، خطر افزایش می‌یابد. توصیه می شود در مورد خطرات و فواید نالتروکسان با پزشک خود صحبت کنید. در صورت بروز علائم بیماری کبد بعد از مصرف این دارو فوراً آن را با پزشک خود در میان بگذارید. علائم بیماری کبدی بعد از مصرف این دارو شامل حالت تهوع، استفراغ مداوم، درد شدید معده/شکم، ادرار تیره، زرد شدن چشم و پوست می‌باشد. عوارض نالتروکسون

عوارض مصرف نالتروکسان

 

موارد احتیاط مصرف

قبل از مصرف نالتروکسان، در صورت حساسیت به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا اگر آلرژی دیگری دارید این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعال کننده باشد، که می‌تواند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود قبل از استفاده از این دارو، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز ارائه دهید. به خصوص در مورد نوع و میزان مصرف فعلی یا اخیرتان(در ۷ تا ۱۴ روز گذشته) از ماده مخدر (مانند مرفین، متادون، بوپرنورفین) و همچنین در صورت وجود بیماری زمینه‌ای مثل بیماری کلیوی و کبدی به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. مصرف الکل یا ماری جوانا(حشیش) همراه با  قرص نالتروکسان می‌تواند سرگیجه شما را شدیدتر کند. تا زمانی که سرگیجه شما رفع نشده است و خیالتان از خودتان راحت نشده رانندگی نکنید. همچنین از ابزار و ماشین آلات استفاده نکنید و از انجام هر کاری را که نیاز به هوشیاری دارد پرهیز کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا(حشیش) با پزشک خود مشورت کنید.

سم زدایی با نالترکسون

نالتروکسان جهت جلوگیری از مصرف مجدد مواد مخدر در افرادی که اعتیاد دارند استفاده و تجویز می‌شود. نالتروکسان همچنین به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی کامل برای سوء مصرف مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چند این دارو نباید برای افرادی که در حال حاضر مواد مخدری از جمله متادون مصرف می‌کنند، استفاده شود. متاسفانه انجام این کار می‌تواند باعث علائم ترک ناگهانی شده و در نتیجه احتمال مرگ فرد بسیار بالا می‌رود.  

ترک اعتیاد با نالتروکسان

پس از ترک اعتیاد با نالتروکسان، ممکن است شما نسبت به کاهش دوز آن حساس شوید، ولی در صورت پایین آوردن دوز دارو بدون مشورت دکتر خطر ابتلا به عوارض جانبی تهدیدآمیز افزایش می‌یابد و احتمال اینکه میل شما به مصرف مواد مخدر بالاتر رود بسیار زیاد است. این دارو اثرات مواد مخدر (از جمله هروئین) و مخدرهای مشابه را مسدود می‌کند. با این حال، مقدار زیادی هروئین یا دیگر مواد مخدر می‌توانند بر این مکانیسم غلبه کنند. اگر در تلاش هستید تا بر اثرات این دارو غلبه کنید و به مصرف مواد مخدر برگردید باید بدانید که این کاری بسیار خطرناک است و ممکن است باعث آسیب جدی به بدن، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود. اطمینان حاصل کنید که خطرات و مزایای استفاده از این دارو را کاملاً درک کرده و پذیرفته اید. باز هم تاکیید می کنیم دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید.

نالترکسون و لاغری

از جمله عوارض جانبی نالتروکسان با دوز کم، کاهش وزن است که یک نفر می‌تواند از آن بهره مند شود. علیرغم اینکه نالترکسون در درجه اول برای درمان اعتیاد به مواد مخدر و الکل استفاده می‌شود، استفاده از آن در دوز‌هایی کم (LDN) به افراد چاق کمک می‌کند که وزن خود را پایین آورده و از مزایای آن بهره مند شوند. با این حال، این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از نالتروکسان برای کاهش وزن بر روی تمام افراد به صورت یکسان عمل نمی‌کند و روی بعضی از بیماران موثرتر از سایرین عمل کند. نالتروکسان و لاغری

آیا نالتروکسان اعتیاد آور است؟

خیر، نالتروکسان اعتیاد آور نیست. این دارو یک آنتاگونیست گیرنده مواد مخدر است، به این معنی که اثرات مواد مخدر افیونی مانند مورفین، کدئین و هروئین را مسدود می کند. نالتروکسان در واقع می تواند برای درمان اعتیاد به مواد مخدر استفاده شود.

با این حال، نالتروکسان می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، از جمله حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، اضطراب و سردرد. در موارد نادر، نالتروکسان می تواند عوارض جانبی جدی تری ایجاد کند، مانند واکنش های آلرژیک، افت فشار خون و ضربان قلب نامنظم.

قبل از مصرف نالتروکسان، حتماً با پزشک خود در مورد تمام خطرات و مزایای این دارو صحبت کنید.

در اینجا برخی از دلایلی که نالتروکسان اعتیاد آور نیست آورده شده است:

  • نالتروکسان به گیرنده های مواد مخدر در مغز متصل نمی شود. این بدان معناست که نمی تواند همان احساس لذت و سرخوشی را که مواد مخدر افیونی ایجاد می کنند، ایجاد کند.
  • نالتروکسان اثرات مواد مخدر افیونی را مسدود می کند. این بدان معناست که اگر فردی در حالی که نالتروکسان مصرف می کند، مواد مخدر افیونی مصرف کند، اثرات مواد مخدر را احساس نخواهد کرد.
  • نالتروکسان معمولاً به صورت قرص یا کپسول تجویز می شود. این شکل از تجویز کمتر احتمال دارد که منجر به اعتیاد شود.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که نالتروکسان یک دارو است و مانند هر داروی دیگری می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. اگر در مورد عوارض جانبی نالتروکسان سوالی دارید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

نالتروکسان

نالتروکسان از کجا تهیه کنیم؟

نالتروکسان یک داروی تجویزی است و تنها از طریق پزشک قابل تهیه است. اگر به دنبال کمک برای اعتیاد به مواد مخدر هستید، می توانید با پزشک خود در مورد نالتروکسان صحبت کنید. همچنین می توانید با یک مرکز درمان اعتیاد تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد این دارو و سایر گزینه های درمانی دریافت کنید.

بهترین کلینیک ترک اعتیاد خصوصی در تهران، کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی با بهترین متخصصان در کنار شماست.

برای مشاوره رایگان می توانید با شماره 22290484-021 تماس بگیرید تا متخصصان شما را راهنمایی کنند.

تفاوت نالوکسان و نالتروکسان

نالوکسان و نالتروکسان هر دو داروهای درمان اعتیاد هستند که با مسدود کردن اثرات مواد مخدر افیونی مانند مورفین، کدئین و هروئین عمل می کنند. با این حال، تفاوت های مهمی بین این دو دارو وجود دارد.

نالوکسان یک داروی احیاء کننده است که برای درمان اوردوز مواد مخدر استفاده می شود. این دارو به سرعت اثر می کند و می تواند فرد را از مرگ نجات دهد. نالوکسان معمولاً به صورت تزریق یا اسپری بینی تجویز می شود.

نالتروکسان یک داروی پیشگیری کننده است که برای جلوگیری از بازگشت مصرف مواد مخدر استفاده می شود. این دارو با ایجاد حالت تهوع و استفراغ در صورت مصرف مواد مخدر، فرد را از مصرف مجدد مواد مخدر باز می دارد. نالتروکسان معمولاً به صورت قرص یا کپسول تجویز می شود.

تفاوت های اصلی بین نالوکسان و نالتروکسان عبارتند از:

  • نحوه عمل: نالوکسان اثرات مواد مخدر افیونی را مسدود می کند، در حالی که نالتروکسان باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ در صورت مصرف مواد مخدر می شود.
  • زمان اثر: نالوکسان به سرعت اثر می کند و می تواند فرد را از مرگ نجات دهد، در حالی که نالتروکسان ممکن است چند ساعت طول بکشد تا اثر کند.
  • نحوه تجویز: نالوکسان معمولاً به صورت تزریق یا اسپری بینی تجویز می شود، در حالی که نالتروکسان معمولاً به صورت قرص یا کپسول تجویز می شود.
  • موارد استفاده: نالوکسان برای درمان اوردوز مواد مخدر استفاده می شود، در حالی که نالتروکسان برای جلوگیری از بازگشت مصرف مواد مخدر استفاده می شود.

‌مطالب مرتبط