مرکز درمان اعتیاد چیست؟

زمان حدودی مطالعه ۶ دقیقه |آخرین بروزرسانی: ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ |مقالات مفید برای درمان اعتیاد
کمپ ترک اعتیاد محلی موقتی برای زندگی افراد معتاد است که با مجوز های رسمی سازمان بهزیستی تشکیل می شود و هدف آن بازتوانی روانی و جسمی معتادین خواهد بود. در مرکز درمان اعتیاد برنامه و هدف اصلی درمان های روانشناسی، خودباوری، خودیاری و بازگشت به جامعه است. در مرکز سلامت اگر از افراد متخصص و باتجربه به عنوان مربی و مشاور استفاده شود، فرایند بازپروری قطعا به بازگشت فرد به جامعه و سلامت وی می انجامد.

اهداف مرکز درمان اعتیاد چیست؟

 • از مهمترین اهداف کمپ، ایجاد یک فضا و محیط مناسب و سرشار از آرامش و احترام برای بازتوانی و درمان معتاد است. محیطی که شخص معتاد احساس تحقیر شدگی و مجرم بودن نداشته باشد و با آن مانند یک انسان عادی و بیمار که نیاز به درمان دارد، رفتار شود.
 • دومین مورد از اهداف  قرار گرفتن شخص در محیطی است که از هر گونه مواد اعتیاد اور عاری بوده و به هیچ عنوان معتاد نتواند به این مواد دست پیدا کند.
 • محیطی مناسب برای زندگی شخص بیمار به مدت کوتاه و امکان دیدار و ملاقات با دوستان، فامیل و خانواده به جهت برخورداری از حمایت های روانی آنها
 • از دیگر اهداف، آموزش مهارت های ارتباطی و بیان مشکلات و احساسات و آشنایی با افراد مشابه و ترک کرده و کمک از آنها برای طی کردن فرایند ترک اعتیاد.

مرکز سلامت خوب در تهران چه ویژگی هایی دارد ؟

بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران  مکانی است که در درجه اول از کادر درمانی مجرب و حرفه ای تشکیل شده باشد و افرادی که در این کمپ به کار گمارده می شوند به کار خود علاقه داشته باشند و به معتاد به چشم بیمار نگاه کنند و نه مجرم. از جمله شرایط دیگری که یک مرکز را بهترین کمپ خواهد کرد، داشتن پشتوانه مالی قوی و همچنین امکانات درمانی و رفاهی مطلوب است. منظور از پشتوانه مالی اسپانسرهای متعهد و مسئول که توانایی فراهم کردن امکانات لازم برای اداره مرکز را داشته باشند. هر چه امکانات مجموعه کمپ بیشتر باشد شرایط برای کمک به معتاد هم بهتر خواهد بود.

پزشکان و متخصصان کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی آماده پاسخ گویی و یاری رساندن به شما هستند.
021-22290484    021-26100813

امکانات یک مرکز درمانی خوب

یک مرکز سلامت خوب باید اتاق VIP، استخر، سالن بدنسازی، تنیس روی میز، فوتبال دستی، مشاورین متخصص و متعهد داشته تا بیمار بتواند در مدت زمانی که در این محل اقامت دارد هم به درمان دارویی بپردازد و هم با استفاده از امکانات ورزشی و تفریحی مشکلات روحی و جسمی وی نیز کاهش یابد. داشتن سالن و امکانات ورزشی خوب و سالم کمک می کند شخص بیمار روحیه بهتری داشته و از فکر کردن به مواد و مشکلات دیگر پرهیز کند.

مرکز ترک اعتیاد

خدمات ویژه کمپ به معتادان

کمپ  باید علاوه بر خدمات درمانی رایج در خصوص ترک ماده مخدر خدمات دیگری نظیر مشاوره و گفتگو با خانواده بیمار، مشاوره با محل کار شخص درگیر اعتیاد، در صورت امکان معرفی برای بدست اوردن شغل مناسب بعد از ترک، پیگیری و پشتیبانی بیمار بعد از ترک و رها نکردن آن را ارائه دهد. اینکه یک دوره کوتاهی شخص در این مراکز حضور داشته و بعد آن را رها کنند، قطعا ضریب بازگشت وی به مواد مخدر بیشتر خواهد بود اما بهترین کمپ های درمانی آن هایی هستند که علاوه بر کمک به بیمار برای ترک با ایجاد حلقه های عاطفی و مشاوره ای قوی بین شخص و خانواده و محل کار باعث می شوند امکان بازگشت و گرفتار شدن مجدد فرد به حداقل برسد. در برخی از این مراکز حتی فرایند کاریابی برای شخص درمان شده هم انجام می شود تا هر چه زودتر به متن جامعه برگشته و زمینه برای مصرف مجدد وی فراهم نشود. 

انواع مراکز درمان اعتیاد

 • کلینیک های ترک اعتیاد:  این مراکز خدمات سرپایی ارائه می دهند و افراد می توانند در خانه خود زندگی کنند.
 • مراکز بستری ترک اعتیاد:  این مراکز خدمات شبانه روزی ارائه می دهند و افراد در طول درمان در مرکز بستری می شوند.
 • مراکز درمان اعتیاد خصوصی:  این مراکز توسط بخش خصوصی اداره می شوند و هزینه های آنها ممکن است بالاتر از مراکز دولتی باشد.
 • مراکز درمان اعتیاد دولتی:  این مراکز توسط دولت اداره می شوند و هزینه های آنها معمولاً کمتر از مراکز خصوصی است.

چگونه یک مرکز درمان اعتیاد خوب را انتخاب کنیم؟

هنگام انتخاب یک مرکز درمان اعتیاد، باید به عوامل زیر توجه کنید:

 • نوع اعتیاد:  مرکز باید خدماتی را برای نوع اعتیاد شما ارائه دهد.
 • تجربه و اعتبار مرکز:  مرکز باید توسط متخصصان مجرب اداره شود و دارای مجوز معتبر باشد.
 • هزینه ها:  هزینه های درمان ممکن است متفاوت باشد، بنابراین مهم است که بودجه خود را در نظر بگیرید.
 • موقعیت جغرافیایی:  مرکز باید در مکانی قرار داشته باشد که برای شما دسترسی داشته باشد.

کادر مرکز درمان اعتیاد چه کسانی هستند؟

متخصین در کمپ ترک اعتیاد

کادر کمپ ترک اعتیاد خصوصی اعتیاد شامل متخصصان مختلفی است که برای کمک به افراد مبتلا به اعتیاد آموزش دیده اند. این متخصصان عبارتند از:

 • پزشکان:  پزشکان در مراکز درمان اعتیاد نقش مهمی در تشخیص و درمان پزشکی اعتیاد ایفا می کنند. آنها ممکن است داروهای درمانی را برای کمک به بیماران در کنترل علائم ترک و سایر عوارض اعتیاد تجویز کنند.
 • روانپزشکان:  روانپزشکان متخصص در تشخیص و درمان اختلالات روانی هستند. آنها ممکن است داروهای روانپزشکی را برای کمک به بیماران در مدیریت علائم اختلالات روانی مرتبط با اعتیاد تجویز کنند.
 • روانشناسان:  روانشناسان متخصص در درمان اختلالات روانی هستند. آنها از تکنیک های مختلف درمانی مانند روان درمانی، رفتار درمانی شناختی (CBT)، و خانواده درمانی برای کمک به بیماران در مقابله با چالش های ناشی از اعتیاد استفاده می کنند.
 • مشاوران اعتیاد:  مشاوران اعتیاد متخصص در درمان اعتیاد هستند. آنها از تکنیک های مختلف درمانی مانند مشاوره فردی، گروه درمانی، و مشاوره خانواده برای کمک به بیماران در ترک اعتیاد و پیشگیری از بازگشت به آن استفاده می کنند.
 • پرستاران:  پرستاران در مراکز درمان اعتیاد به مراقبت های پزشکی بیماران کمک می کنند. آنها ممکن است به بیماران در مدیریت علائم ترک، داروهای درمانی، و سایر مراقبت های پزشکی کمک کنند.
 • مددکاران اجتماعی:  مددکاران اجتماعی در مراکز درمان اعتیاد به بیماران در زمینه های مختلف مانند مسکن، کار، و بیمه درمانی کمک می کنند. آنها همچنین می توانند به بیماران در ارتباط با خانواده و دوستان خود کمک کنند.
 • متخصصان توانبخشی:  متخصصان توانبخشی در مراکز درمان اعتیاد به بیماران در بازگشت به زندگی عادی خود کمک می کنند. آنها ممکن است به بیماران در یافتن شغل، آموزش، و سایر منابع کمک کنند.

علاوه بر این متخصصان، کادر مراکز درمان اعتیاد ممکن است شامل افراد دیگری مانند مددکاران روانی، مددکاران آموزشی، و کارکنان پشتیبانی نیز باشد.

کادر مرکز درمان اعتیاد نقش مهمی در موفقیت درمان اعتیاد دارند. آنها با ارائه مراقبت های پزشکی، درمانی، و حمایتی به بیماران کمک می کنند تا از اعتیاد خود خلاص شوند و زندگی سالمی را آغاز کنند.

کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی با بهترین متخصصان در تمام زمینه ها در کنار شماست.

برای مشاوره رایگان می توانید با شماره 22290484-021 تماس بگیرید تا متخصصان شما را راهنمایی کنند.

 

‌مطالب مرتبط