درمان اعتیاد به قرص m یا اکس

زمان حدودی مطالعه ۵ دقیقه |آخرین بروزرسانی: ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ |مقالات مفید برای درمان اعتیاد

به طور کلی اولین قدم برای غلبه بر هر اعتیادی، سم زدایی ماده مخدر از سیستم بدن مصرف کننده ‌‌‌می‌باشد. گاهی اوقات این سخت ترین بخش بهبودی است. پس از سم زدایی، گزینه‌‌های درمانی برای کنار گذاشتن مواد مخدر از بستری فرد تا توانبخشی سرپایی ‏و مشاوره متغیر است. اگر شما یا شخصی که برایتان مهم است با اعتیاد به قرص m یا اکس دست و پنجه نرم می‌کند، می‌توانید برای درمان اعتیاد به قرص m یا اکس با پزشکان درمان گر ما تماس بگیرید.

مراکز درمان اعتیاد به قرص m یا اکس

از آنجایی که قرص m یا اکستازی اغلب با مواد مخدر دیگر مورد سوء مصرف قرار می‌گیرد، برنامه‌های درمانی باید متناسب با نیازهای فردی که به دنبال کمک است،  تنظیم شوند.  این به معنای درمان هر یک از مواد مخدری است که مورد سوء مصرف قرار گرفته است. همچنین رسیدگی به هر گونه شرایط سلامتی روانی زمینه‌ای ‌‌‌می‌باشد. سطوح مختلف مراقبتی برای اعتیاد به قرص m وجود دارد که به عنوان پیوستار مراقبت (مراقبت پیوسته) شناخته ‌‌‌می‌شوند. در بیشتر موارد، به متقاضیان درمان توصیه می‌شود که در یک برنامه توانبخشی مبتنی بر بستری شرکت کنند و سپس در برنامه‌های سرپایی از جمله PHP، IOP و OP شرکت نمایند. هنگا‌‌‌می‌که بیمار پس از ارزیابی سوء مصرف مواد توسط یک متخصص اعتیاد، برنامه توانبخشی که به او توصیه شده است را تکمیل کرد، باید به برنامه درمانی خود با شرکت در گروه‌های حمایتی و درمانی ادامه دهد.

برنامه های سرپایی php, IOP چیست؟

php برنامه بستری جزئی یا بیمارستان روزانه

Partial Hospitalization Program برنامه بستری جزئی یا بیمارستان روزانه، یک برنامه روزانه بسیار ساختار یافته است که هر روز چندین ساعت درمان و گروه های مهارت سازی را ارائه می دهد. شما در یک برنامه روزانه در یک PHP شرکت خواهید کرد، اما هر شب به خانه باز خواهید گشت.

IOP برنامه‌های سرپایی فشرده در مدل درمانی ماتریکس

برنامه‌های سرپایی فشرده (IOPs) برنامه‌های درمانی هستند که برای درمان اعتیاد، افسردگی، اختلالات خوردن یا سایر وابستگی‌هایی که نیازی به سم‌زدایی یا نظارت شبانه‌روزی ندارند، استفاده می‌شوند. آنها بیماران را قادر می سازند تا به زندگی عادی و روزمره خود ادامه دهند، به گونه ای که برنامه های درمانی اقامتگاهی این کار را نمی کنند. در حالی که درمان مسکونی مستلزم اقامت مراجعین در محل است، مراجعین در برنامه‌های سرپایی فشرده در خانه زندگی می‌کنند.
IOP ها گاهی اوقات همراه با برنامه های بستری به عنوان راهی برای کمک به مراجعان در جهت تطبیق راحت‌تر و یکپارچه تر  آن‌ها با خانواده و جوامع خود استفاده می شوند. آنها برای ایجاد مکانیسم های حمایتی، کمک به مدیریت عود، و ارائه استراتژی های مقابله ای طراحی شده اند.

 

برای مشاوره رایگان با مرکز ترک اعتیاد خصوصی آوای میعاد رهایی تماس بگیرید.

021-22290484    021-26100813

سم زدایی از قرص m

سم زدایی از قرص m

سوءمصرف کنندگان شدید قرص m یا اکستازی ممکن است در هنگام ترک، علائمی ‌را تجربه کنند. بر خلاف سایر مواد مخدر، ترک قرص m معمولاً دردناک نیست. احتمال بروز علائم روانی بیشتر از علائم فیزیکی است. علائم ترک اکستازی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • اضطراب
  • گیجی
  • خستگی
  • بیخوابی
  • افسردگی
  • توهم
سم زدایی تحت نظارت پزشک تضمین ‌‌‌می‌کند که هر گونه عارضه‌ای سریع و به صورت حرفه‌ای مدیریت شود. در طول سم زدایی، پزشکان دمای بدن بیمار، سطح هیدراتاسیون (آب بدن)‌، افزایش/کاهش ضربان قلب، عکس العمل‌‌های غیرارادی و تغییرات در پاسخ دهی مردمک را زیر نظر خواهند داشت. اگرچه به طور خاص هیچ روش درمانی برای سم زدایی قرص m تایید نشده است، بسیاری از متخصصان استفاده از داروهای ضد افسردگی برای کمک به مبارزه با احساسات اجتناب ناپذیر افسردگی که رخ ‌‌‌می‌دهند را توصیه ‌‌‌می‌کنند. حدود سه تا چهار روز طول ‌‌‌می‌کشد تا سموم باقیمانده از قرص m از سیستم  بدن مصرف کننده پاک شود. طول و شدت سم زدایی به طول و دفعات مصرف و همچنین میزان و نوع سایر مواد مخدر مصرف شده در کنار قرص m ، بستگی دارد.

توانبخشی مبتنی بر بستری برای اعتیاد به اکستازی

بعضی از اعتیادها به قرص m یا اکستازی آنقدر قوی هستند که نیاز به بستری شدن  در یک مرکز توانبخشی داشته باشند. این مراکز از ضریب موفقیت بالایی برخوردار هستند زیرا به فرد اجازه می‌دهند تا بدون حواس‌پرتی و در محیطی خارج از استرس‌های زندگی شان، به طور کامل بر روی بهبودی خود تمرکز کنند. برنامه‌‌های توانبخشی مبتنی بر بستری برای اکستازی از 30 روز تا شش ماه یا بیشتر متغیر است. مدت زمان لازم برای بهبودی به شدت اعتیاد و مسائل زمینه‌ای که به بروز آن کمک کرده است، بستگی دارد. بسیاری از افراد به عنوان یک عارضه جانبی برای تسکین غم و اندوه یا درد موجود در زندگی شان به اکستازی اعتیاد پیدا می‌کنند. مراکز درمانی، اغلب درمان‌‌های شناختی رفتاری را جهت کمک به افرادی که برای ترک کردن تلاش ‌‌‌می‌کنند ارائه ‌‌‌می‌کنند تا راه‌‌های مقابله با استرس و شکست‌‌های عاطفی را بدون استفاده از اکستازی بیاموزند. همین حالا یک مرکز درمانی تخصصی در اعتیاد به اکستازی پیدا کنید.‎

توانبخشی مستمر

پس از توانبخشی، ایجاد یک برنامه درمانی طولانی مدت بسیار مهم است. گروه‌های حمایتی و مشاوره فردی و گروهی می‌تواند کمکی پایدار برای غلبه بر اعتیاد به اکستازی باشد. اثربخشی تقویت اجتماعی در درمان بسیاری از انواع اعتیاد ثابت شده است. فردی که به دنبال بهبودی است، از مزایای روابط سالم و یک شبکه حمایت کننده قوی بهره خواهد برد. یک گروه حمایتی ممکن است شامل خانواده، دوستان، یک سازمان مذهبی یا گروهی باشد که به طور خاص برای کسانی که در حال بهبودی هستند، طراحی شده است. افرادی که در حال بهبودی از اختلالات مصرف اکستازی هستند، بیشترین موفقیت را در پاکی از مواد مخدر زمانی تجربه ‌‌‌می‌کنند که به طور منظم در برنامه‌‌های 12 مرحله ای مانند معتادان گمنام (NA) و سایر گروه‌‌های شرکت ‌‌‌می‌کنند. همچنین ادامه دادن درمان مهم است، به‌ویژه اگر یک اختلال روانیِ همزمان یکی از عوامل مؤثر در اعتیاد باشد. درمان پیوسته ‌‌‌می‌تواند مسئولیت پذیری و حمایت عاطفی برای کمک به مقابله با برگشت مجدد به اعتیاد را فراهم کند. برگشت مجدد اغلب با رویدادهای عاطفی شدید آغاز ‌‌‌می‌شود و ‌‌‌می‌تواند باعث شرمساری و ناامیدی فرد در حال بهبودی شود. با این حال، برگشت مجدد به معنای شکست نیست، همیشه امکان بازگشت به یک مسیر سالم و پاک وجود دارد.

برای اعتیاد خود به قرص m یا اکستازی کمک بگیرید

اگر شما یا کسی که به او اهمیت ‌‌‌می‌دهید با اعتیاد به اکستازی دست و پنجه نرم ‌‌‌می‌کند، همین امروز با ما تماس بگیرید.

021-22290484

‌مطالب مرتبط