بهترین روش ترک قرص ب۲

بهترین روش ترک قرص ب۲ چیست؟

 

قرص ب۲ چیست؟

قرص ب۲(b2) یا بوپرنورفین یکی از داروهایی است که اکثرا برای ترک و درمان اعتیاد بکار می رود. ولی در بسیاری از موارد مشاهده شده که فرد با مصرف ناصحیح این دارو گرفتار وابستگی و اعتیاد به خود قرص ب۲ شده است.

بوپرنورفین یک ماده مخدر نیمه صنعتی است که خواص تسکین دهنده و ضد درد دارد. هر چند ب۲ مخدر است و باعث ایجاد حالت نشئگی در فرد می شود اما نسبت به مخدرهایی چون متادون ضعیف تر است.

ب۲ یک قرص زیرزبانی بوده و مصرف آن بصورت جویدن یا بلعیدن، خطرناک است.

مشخصات عمومی قرص ب۲

قرص ب۲ در سه دوز ۰.۴، ۲ و ۸ میلی گرم موجود است و با تشخیص پزشک تجویز می‏گردد.
هر جعبه حاوی ۱۰ بلیستر و هر بلیستر حاوی ۱۰ عدد قرص زیرزبانی است.

قیمت قرص بوپرنورفین چقدر است؟

قیمت هر عدد قرص ۲ میلی گرمی ب۲ در آمریکا حدود ۱ دلار(حدود ۱۷ هزار تومان در خرداد ۹۹) است و قیمت هر عدد قرص ۸ میلی گرمی تقریبا ۱/۵ دلار(حدود ۲۵ هزار و پانصد تومان) می باشد.

تفاوت قرص ب۲ با دیگر داروهای مخدر

مانند دیگر داروهای مخدر هر چه دوز مصرفی بی دو بیشتر شود، فرد دچار نشئگی بیشتری می شود. ولی فرق بوپرنورفین با سایر داروهای مخدر این است که این دارو دارای یک سقف است. هنگامی که فرد به این سقف برسد، مصرف بیشتر و اضافه کردن دوز، دیگر تاثیری روی او نخواهد داشت. به عبارت دیگر از یک جایی به بعد فرد با زیاد کردن دوز مصرفی نیز نمی تواند به نشئگی بیشتر برسد.

عوارض قرص زیر زبانی b2

مانند دیگر داروهای مخدر، مصرف ب۲ باعث کندی در تنفس می شود.

هر وقت عملکردهای تنفسی کاهش یافت و نشانه های حساسیت دارویی مثل تورم صورت، لب ها، زبان و گلو دیده شد، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

از دیگر عوارض قرص زیر زبانی b2 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کهیر
 • حالت تهوع
 • معده درد
 • تب خفیف
 • کم شدن اشتها
 • مشکلات تنفسی
 • تغییر رنگ و تیره شدن ادرار
 • زرد شدن چشم و پوست
 • گیجی و رفتار غیرمعمول

بهترین روش ترک قرص ب۲

چگونه بوپرنورفین را ترک کنیم؟

همان طور که اشاره شد، بعضی افراد برای اینکه ماده مخدر دیگری مثل هرویین را کنار بگدارند، به مصرف قرص ب۲ روی می آورند و اگر دچار سو مصرف شوند، به این قرص وابسته و معتاد می شوند.

اگر فکر می کنید با کنار گذاشتن ناگهانی قرص و تحمل کردن دردهای جسمی و روحی پس از آن می توانید ب۲ را ترک کرده و پاک شوید، بدانید که ریسک بسیار بزرگی کرده اید.

اگر نسبت به این مساله شک دارید توصیه می کنیم حتما ویدیو زیر را تماشا کنید.

 

 

ترک بوپرنورفین و سم زدایی با قرص ب۲ نیز مانند بسیاری از داروهای مخدر دیگر از جمله ترامادول، می بایست بصورت تدریجی و با کم کردن دوز، تازه آن هم نه به صورت خودسرانه بلکه تحت نظر پزشک انجام شود.

باز هم تاکید می کنم اگر قصد ترک ب۲ را دارید هیچگاه این کار را خودسرانه انجام ندهید. در صورت تشخیص پزشک، ترک بوپرنورفین می تواند در خانه نیز صورت گیرد.

اگر بی دو به طور اصولی ترک نشود، آسیب های جدی و جبران ناپذیری بر زندگی فرد خواهد داشت.

پزشکان و متخصصان کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی آماده پاسخ گویی و یاری رساندن به شما تا رهایی کاملتان از دام اعتیاد هستند.

 

سوالات متداول

۱ترک قرص ب۲ چند روز طول می کشد؟
در این مورد هرگز نمی توان با قطعیت اظهار نظر کرد. با توجه به شرایط جسمی و روحی، مقدار دوز مصرفی و … مدت زمان ترک ب۲ تغییر می کند.

۲یکی از عوارض مهم قرص بوپرنورفین چیست؟
مصرف ب۲ باعث کندی در تنفس می شود. هر وقت عملکردهای تنفسی کاهش یافت و نشانه های حساسیت دارویی مثل تورم صورت، لب ها، زبان و گلو دیده شد، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

۳برای ترک قرص b2 چکار باید کرد؟
اگر قصد ترک ب۲ را دارید هیچگاه این کار را خودسرانه انجام ندهید. حتما از یک پزشک متخصص کمک بگیرید. در صورت تشخیص پزشک، ترک بوپرنورفین می تواند در خانه نیز صورت گیرد.

۴بوپرنورفین چیست؟
بوپرنورفین یک ماده مخدر نیمه صنعتی است که خواص تسکین دهنده و ضد درد دارد. هر چند ب۲ مخدر است اما نسبت به مخدرهایی چون متادون ضعیف تر است.

819 دیدگاه

 1. محسن گفت:

  با سلام خدمت همه عزیزان
  من بعد از چندین سال مصرف مواد که از سن پایین هم شروع شده بود به مرز جنون رسیدم و تصمیم گرفتم ترک کنم و چون چاره ای نداشتم به کلینیک مراجعه کردم اونجا بعد از کلی تیغ زدن و پول گرفتن ما رو به ب۲ معتاد کردن و مدت ۷ ماه در کمپ ترک اعتیاد بودم و بعد از رها شدن از کمپ تا امروز ۷ سال هست که ب۲ مصرف میکنم بارها ترک کردم حتی یک بار ۴۰ روز پاک بودم که ۳۰ روزش رو توی یک کمپ زجر و بی خوابی کشیدم اما بعد از ۴۰ روز باز مصرفش رو شروع کردم بارها دو سه روزی ترک کردم اما به خاطر بی قراری عجیب و غریبی که داشتم هرگز نتونستم ادامه بدم و صبح زود رفتم و قرص رو تهیه کردم خدا از سر تقصیرات هممون بگذره اما به دکترهای بی مروتی که جوان های مردم رو به خاطر سود شخصی توی دام این کثافت ها میندازن فقط یک کلمه میگم : خیلی نامردی
  در انتها برای همه هم دردهام از خدای بزرگ طلب یاری میکنم چون توی این دنیای بزرگ جز او کسی رو نداریم،خدایا به خاطر دل شکسته ام و این قطره اشکی که از چشمم داره میاد تمام عزیزان رو نجات بده و به من هم نگاهی بکن.

 2. علی گفت:

  سلام ی حرف.. تا حالا دیدین. یا شندین کسی از خماری بمیره… من که نشنیدم.. ولی خیلیا از نعشگی مُردن.. ی کم سخته ولی باید مغزت درست کنی.. فکرت اصل کاره.. ترک کردن خیلی راحته. ولی نگهداشتنش مهمه..

 3. س. خ گفت:

  سلام. آقا اصلا نترسید من قبلا ۴ بار تریاک و شیره ترک کردم و نزدیک ۲ ماه پاکی واسه هر سری داشتم. میگم ترک بی۲ یک/دهم ترک تریاک و شیره هم نیست. فقط این سری آخر سر ترک شیره مجبور شدم از ترس درد ترک برم سراغ بی۲ که متاسفانه به بی۲ معتاد شدم. به مدت ۶ ماه هست که روزی ۲ تا مصرف میکنم حتی شده بعضی روزا ۳ تا هم مصرف کردم، الان که دارم اینو براتون مینویسم رو پنجم ترکم میباشد، آقا بی‌خوابیش مثل تریاک و شیره نیست میشه ۵ ساعت خوابید، احساس کمی تنگی نفس دارم. فقط بدترین چیزش بیقراریه که اونم هر روز کمتر میشه، ولی به خداوندی خدا ترک تریاک کجا و این کجا، من حاضرم هر روز این بی۲ رو ترک کنم. درسته یه کم سخته ولی خوب سخت به معنی واقعی نیست، فقط بدی بزرگش اینه واسه اونایی که کار میکنن، کار کردن غیر ممکن میشه و حتما باید با استراحت ترک کرد، چون حس بی قراری داری، آقا فقط مایعات بخور قول میدم بعد یه هفته قشنگ یه فرد عادی میشی، روز سوم و چهارم کمی بی قراریش بیشتر از بقیه روزهاست، امیدوارم همه مثل من از قرص بی زار باشند، قرص چرت ترین و بی حس ترین و بی حال ترین و مزخرف ترین ماده‌ی مخدر دنیاست، امیدوارم همه تون ترک کنید، آقا به خداوندی خدا اصلا و ابدا سخت نیست، بخدا سخت نیست.

 4. جعفر گفت:

  سلام خدا قوت حرفی زیادی نمی‌زنم ترک کردن هیچی نیس من ۲۰سال دارم تریاک میکشم با سیگار الان سه سال گذاشتم کنار دوتاشو هم خودت بخوای خدوتو کلک نزنی میشه ترک کرد سه روز هم درد داری اونم نمیمیری که ترک کن آدم باش وسلام

 5. حمید گفت:

  سلام شکر خدا با بستری شدن در بیمارستان تونستم ترک کنم
  البته قبل بستری شدن دکترم ۲ هفته بجای بی ۲ چیز دیگه تجویز کرد که تحملش راحت تر باشه
  روز ۱۷ اردیبهشت بستری شدم به مدت ۷ روز خوابیدم بیمارستان تا ۲۴ اردیبهشت
  روز اول و دوم چیزی نفهمیدم اما از روز سوم با وجود اینکه کلی دارو و قرص اعصاب میگرفتم چنان کمر دردی داشتم که زمین چنگ میزدم گلاب به روتون خیلی ناجور هم اسهال گرفتم و ۲ بار هم بالا اوردم، اما همون شب فقط اونجوری درد کشیدم از روز سوم به بعد درد ها شروع شدن به کم شدن تا الان که دارم اینو مینویسم بعد از حدود ۲ هفته تقریبا هیچ مشکلی ندارم جز عطسه و مور مور شدن بدن که با داروهایی که دکترم تجویز کرده گفت تا یک ماه همه عوارض تموم میشه، خدارو شکر تو شهر ما ابهر بیمارستان دولتی بخش اعصاب و روان برای ترک اعتیاد هم وجود داره تا هزینه میلیونی نکنید و فقط با شبی ۳۲ هزار تومن میتونید بستری بشید اسم دکترم هم جناب دکتر بیگدلو متخصص اعصاب و روان هستن که از قضا خودشون ریاست همون بیمارستان به عهده دارن
  دمش گرم مرد بسیار مودب و خوبیه و به ما معتادان کمک میکنه تا ترک کنیم، اگه از نظر مالی مشکل دارید میتونید سفر کنید به شهر ما تا از شر اعتیاد خلاص بشید
  خداروشکر

 6. نظر کردم کمک کنم( امیر) گفت:

  سلام دوست من ، من کسی هستم که ۵ سال مصرف ب۲ داشتم و تونستم به کمک خدا و با اراده خودم ترکش کنم، من میخوام اینجا بی پروا صحبت کنم ، خیلی ها میگن ترک ب ۲ توو ۷ روز یا ۱۰ روز اولش سخته ول کنید این چرندیاتو ، وقتی داری به بدنت چندین سال حتی چندین ماه از مشتقات هروئینو میدی انتظار نداشته باش توو چند روز یا یک یا ۲ ماه کلا از بدنت خارج بشه، میفهمم درد داری عذاب میکشی حتی بعد از ۳۰ روز دیگه کم میاری میگی دیگه بسه میرم نصف یک چهارم رو مصرف کنم، بیا واقع بین باشیم قرص ب ۲ هیچ نوع جایگزینی نداره، نه با ترامادول نه با هیچ زهر ماری دیگه ای نمیتونی جایگزینش کنی، اونایی که مصرف طولانی مدت و بالایی داشتن هیچ وقت فکر نمیکردند که یه جایی به تنگی نفس میخورن، دوست من تنگی نفس یکی از عوارضشه، هر کس تجربه های متفاوتی داره و آناتومی بدنی هر شخص متفاوته، لطفا هر کسی اینجا میاد پیام بده نسخه قطعی و نهایی تجویز نکنه، اومدم بگم قوی باش و خودتو مجبور کن که درد رو تحمل کنی شبای اول که درد پاهات شدیده برو با آب ولرم دوش بگیر یا پاهاتو تا ۱۵ دقیقه زیر آب ولرم قرار بده بعد یک مدت سعی کن پاهاتو زیر آب سرد قرار بدی اوایل سخته و آب سرد ممکنه پاهاتو بسوزنه و حتی باعث بشه فشار خونت افت شدید داشته باشه و لرز داشته باشی ، بعد ۱۰ تا ۱۵ روز کف پاهاتو حنای رنگی بزار که تسکین دهنده هستش، سعی کن هر ۱۰ روز حنا بزاری، هر روز عصر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی با سرعت بالا داشته باش، حرکات نرمشی ملایم انجام بده و قرص فرماژلاتون که که مولتی ویتامین قوی هست مصرف کن ، البته در کنارشون ویتامین سی و قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ هم مصرف کن، من تجربه شخصیم اینه روزایی که درد داشتم با مسکن هایی مثل ناپروکسن یا ژلوفن یا استامینوفن میخواستم دردمو تسکین بدم ولی بدلیل اینکه داخل همه اینا ماده مخدر هست بدنم رو برای لحظه ای از شوک خارج میکرد حتی اگر به فاصله یک ساعت ولی درد پا و بی قراری چند برابری بعد چند ساعت شروع میشد وبعد پشیمون میشدی از خوردن قرصا، من نمیگم نباید مسکن بخوری ولی نباید این کار رو هر روز یا به طور هفته ای ادامه بدی. اگر بدن ضعیفی داری مصرفتو آروم آروم کم کن، و اگر توانایی مالی داری حتما با یک روانپزشک این مسیر رو ادامه بده اگر هم بدن قوی داری همت کن چون میدونم میتونی ، شک ندارم. یادت نره روحیتو قوی نگه دار، فیلم ببین موسیقی گوش‌کن ، اگر متاهلی با خانومت وقت بگذرون با پچه هات بازی کن حتی وقتی درد داری، به این فکر کن این قرص لامصب هرچقدر بهت لذت داده باید همونقدر عذابت بده تا از بدنت خارج بشه، به خداوندی خدا قسم خیلی از واقعیتای این افیونو نگفتم عوارض ترکشم نگفتم، چون الان مهمه با اراده خودت و تحمل دردش ترک کنی، ما اشرف مخلوقاتیم از عهده هر چیزی بر میایم و در آخر سعی کنید با کسی که تجربه داشته درد و دل کنید، این شماره واتس آپ منه اگر وقتایی کم آوردید بهم پیام بدید تا با انرژی مثبت کنارتون باشم چون روزایی بود که واقعا نیاز داشتم با یک شخصی که تجربه داشته درد و دل کنم تا بهم انرژی بده

 7. حمید گفت:

  سلام به امید خدا فردا قرار بستری بشم
  ۴ سال درگیر مصرف دارو هستم اول ۲ سال ترامادول مصرف کردم بعدش ترا رو گذاشتم کنار ۲ سال دارم ب ۲ مصرف میکنم
  ۲ هفته پیش رفتم دکتر گفت برای اینکه دوره ترکت راحت تر بشه و کمتر اذیت بشی ۲ هفته اپیوم مصرف کن بعدش ترک کن، الان ۲ هفته تموم شده و فردا قرار بستری بشم دعا کنید خیلی استرس دارم با اینکه تو بیمارستان قرار بستری بشم ولی میترسم، انقد همه اینجا نوشتن سخته و درد داره وحشت کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *