مرکز ترک اعتیاد لاکچری آوای میعاد رهایی

درباره مخدر ال اس دی (LSD) چه می دانید؟

مطالب این صفحه
\” وقتی چراغ راهنمایی سبز می شود شما حرکت می کنید. زمانی که چراغ قرمز می شود می ایستید. اما اگر رنگ چراغ به آبی و نارنجی با نقطه های بنفش تبدیل شود آنگاه چه خواهید کرد؟ \”شل سیلور استاین نویسنده مشهور آمریکایی

ماده مخدر ال اس دی (LSD) یک مخدر توهم زا است که این روزها نامش بیشتر از هر زمان دیگری به گوش می خورد. ال اس دی کوتاه شده عبارت lysergic acid diethylamide است.

این ماده از ترکیب مواد طبیعی و مصنوعی ایجاد می‌شود. دوره اوج مصرف LSD دهه های 50 تا 70 میلادی بود. تنها مقدار کمی از مخدر ال اس دی در آزمایشگاه ها برای مصارف پزشکی تولید می شود و بقیه به صورت غیر قانونی تولید شده و مصارف غیر پزشکی و غیر قانونی دارد.

يكي از اثرات LSD ايجاد تغييرات هيجاني و حسي در مصرف كننده است. اين تغييرات بيشتر از علايم فيزيكي مصرف است.

معمولاً شخص مصرف كننده ابتدا دچار هيجان ها و احساسات شديد و متفاوتي مي‌شود و يا احساسات و هيجانات او به سرعت تغيير مي‌كند. اگر مصرف LSD بيشتر شود؛ مصرف كننده دچار توهمات بصري لذت بخشي مي‌شود. درك مصرف كننده از زمان و از خودش تغيير مي‌كند. گاه ممكن است به نظر برسد حواس پنج گانه با هم مخلوط شده اند. حس لامسه بيشتر مي‌شود. مصرف كننده ممكن است حس كند رنگ ها را مي‌شنود و يا صداها را مي‌بيند. به اين حالت حس آميزي (Synesthesia) مي‌گويند. در بسياري افراد، اين تغييرات حواس باعث ايجاد ترس و وحشت مي‌شوند.
اگر مصرف LSD يك “سفر خوب” باشد مصرف كننده احساس سرخوشي و پرواز مي‌كند و اگر يك “سفر بد” باشد، مصرف كننده دچار حس بدي مي‌شود.

تاثیر مخدر ال اس دی (LSD) چند ساعت است؟

معمولاً اثرات مصرف LSD پس از 12 ساعت رو به تحليل مي‌رود. تأثيرات فيزيكي اوليه انگشت شمارند و شامل سرگيجه، بي حسي، خستگي، ضعف عضلات و لرزش، رفلكس هاي سريع، افزايش فشار خون، ضربان قلب و دماي بدن، آسيب ديدن مهارت هاي حركتی (اختلال تعادل)، تهوع و تشنج مي‌شوند. مهم ترين علايم فيزيكي آن قهقهه های ناگهانی است. اين قهقهه ها ممكن است در برابر اتفاقاتی كه معمولاً خنده دار نيستند؛ پيش بيايد و اغلب هم قابل كنترل نيستند.

تغييرات مهم ظاهری و ذهنی بر اثر مصرف ال اس دی(LSD)

– توهمات ديداري و شنيداري واضح كه مصرف كننده از غير واقعي بودن آن آگاه است.
– دچار نقصان شدن درك زمان، فواصل و وزن (احساس معلق بودن با تحت فشار بودن) و فاصله بين اشياي محيط. اين مسئله به برخي از افراد نوعي احساس يگانگي با محيط (uniqamystica) مي‌بخشد؛ در حالي كه برخي ديگر را دچار وحشت مي‌كند.
– درآميختگي احساسات كه اغلب به صورت شنيدن رنگ ها و ديدن صداها توصيف مي‌شود.
– كاهش كنترل بر روي روند افكار كه باعث تركيب خاطرات با واقعيت مي‌شود يا به چيزهاي كم اهميت معناهاي بزرگي مي‌بخشد.
– احساس پيشرفت و موفقيت در موضوع هاي واقعي شايع است. جدا كردن يك موضوع از ديگري و خود از ديگران مشكل مي‌شود و زوال شخصيت پيشرفت مي‌كند.
– LSD به سرعت از طريق دستگاه گوارش جذب مي‌شود و به همه بافت ها از جمله مغز مي‌رسد.
پس به طور كلي تأثيرات ادراكي آن، تغييرات حواس به خصوص بينايي و شنوايي بوده و تأثيرات رواني هم شامل تغيير خلق، احساسات خيال گونه، تغيير در تشخيص زمان و زوال شخصيت مي‌شود.
با مصرف LSD ابتدا تأثيرات جسمي‌و سپس تغييرات بينايي و تقويت صداها ايجاد شده و اجسام به شكل ديگري ديده مي‌شوند. در ميان اين تأثيرات توهم ها نادر بوده ولي تصورات خيال گونه وقتي كه چشم ها بسته
هستند تقويت مي‌شوند.


اسم های دیگر ال اس دی(LSD)

اسید (Acid) تریپ (Trip) تبز (Tabs)
میکرودات (MicroDot) داتز (Dots) لاکی (Lucky)

آلبرت هافمن اولین تولید کننده ال اس دی(LSD)

این ماده مخدر که از آن به عنوان قوی ترین ماده توهم زا در دنیا یاد می شود در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوییسی بنام آلبرت هافمن در آزمایشگاه ساندوز در شهر بازل تولید شد. هافمن اولین بار به منظور درمان اختلالات تنفسی اقدام به تولید ال اس دی کرد.

او پنج سال بعد به طور اتفاقی متوجه شد که این ماده دارای ویژگی های شدید توهم زاست. مدتی بعد و در سال ۱۹۴۷ لابراتوار ساندوز مخدر ال اس دی را به عنوان یک داروی روان درمان معرفی کرد و فروش آن را با این ادعا که درمان کننده همه چیز از اسکیزوفرنی گرفته تا اعمال مجرمانه، اختلالات جنسی و اعتیاد به الکل است، آغاز نمود.

بعدها در سال ۱۹۶۸ داشتن ال اس دی در ایالات متحده غیرقانونی اعلام شد.

\"مخدر

آلبرت هافمن اولین تولید کننده ال اس دی


ال اس دی با مغز چه می کند؟

مخدر ال اس دی با فعال کردن گیرنده‌های سروتونین، باعث تولید بیشتر سروتونین در قشر مغز می‌شود. این گیرنده‌ ها به تجسم و تفسیر دنیای واقعی کمک می‌کنند. سروتونین مازاد موجب می‌شود که نسبت به حالت عادی محرک‌ های بیشتری پردازش شوند.

این تحریک اضافی باعث می شود افکار، حواس و ادراکات تغییر کنند. این تغییرات به شکل توهم و خیالات نمایان می‌شوند. اگرچه، این احساسات واقعی به نظر می‌رسند اما در حقیقت توسط ذهن ساخته شده اند.

این حواس ممکن است شامل یک یا چند حس از حواس پنجگانه یا ترکیبی از آن ها باشند. مصرف کنندگان ال اس دی ادعا می کنند که صدای رنگ‌ها را شنیده و صدا‌های مختلف را می بینند! بنابراین بسیاری از این افراد به شدت از این موضوع میترسند و این ماده را کلا کنار می گذارند.


اثرات ذهنی ال اس دی(LSD)

تاثیرات مصرف ال اس دی در افراد مختلف یکسان نیست و در برخی موارد نیز غیرقابل پیش بینی است. تاثیر گذاری LSD روی افراد به میزان مصرف، تیپ شخصیتی فرد و شرایط فیزیکی و ذهنی او بستگی دارد. همچنین مکان مصرف نیز فاکتور مهمی در تاثیر ماده روی فرد به شمار می رود.

این ماده مخدر نیم الی یک ساعت پس از مصرف بر روی فرد اثر می کند. سپس مصرف کننده از 6 الی 12 ساعت تحت تاثیر ال اس دی قرار می گیرد. در 4 ساعت ابتدایی توهمات به قدری بالاست که به این بازه زمانی Trip(سفر) می گویند.

بازه دوز مصرفی این ماده از 50 میکروگرم تا 300 میکروگرم است. به همین دلیل می توان آن را روی کاغذ و یا پشت تمبر های پستی مالید. اگر فردی بیش از ۴۰۰ میکروگرم ال اس دی مصرف کند، ممکن است به کام مرگ فرو رود.

\"تاثیر اثرات ال اس دی بر ذهن


چگونه مخدر ال اس دی را مصرف کنیم؟

ال اس دی مخدری بی‌رنگ و بی بو است. مقدار بسیار کمی از آن، معادل دو دانه نمک، می‌تواند اثرات این ماده مخدر را نمایان کند.

این مخدر را می‌توان به صورت کپسول، قرص، آدامس و یا مایع مصرف کرد.


توهمات ال اس دی(LSD) چگونه است؟

LSD موجب تغییرات ادراکی و احساسی شدید می شود. اغلب توهمات ال اس دی مربوط به بینایی، لامسه و افکار است.

 • تغییرات حس بینایی

تشدید رنگ‌های روشن و درخشان، تاری دید، تغییر شکل و رنگ اشیاء، صورت‌ها و مشاهده هاله‌ های نور

 • تغییرات حس لامسه

لرزش، فشار و سرگیجه

 • تغییرات رفتاری

 1. بروز حس خوشحالی، خوشبختی، آرامش، ناامیدی، اضطراب، سردرگمی.
 2. تغییرات سریع در خلق و خوی فرد.
 3. فرد کنترل خود روی افکارش را از دست می دهد و به این صورت واقعیت، خیالات و خاطراتش با هم ترکیب می شوند.
 4. فرد زمان، فواصل، وزن و… به درستی درک نمی کند. بعضی از افراد در این حالت حس می کنند که زنده نیستند و به شدت می ترسند.

\"توهمات توهمات ال اس دی


انواع ال اس دی

ال اس دی یک نوع بیشتر ندارد و آن هم خود ال اس دی است. در واقع تفاوت را تنها یک چیز تعیین می کند: میزان خلوص.

آخرین مرحله در تولید LSD، جداسازی ایزومرهای غیرفعال و ناخالص از این ایزومر فعال است. با یک تقریب خام تنها ۳۰ درصد از محصول نهایی ال اس دی است و بقیه آن شامل همین ایزومرهای غیرفعال می باشد. ناخالصی های موجود در ال اس دی بر روی مغز غیرفعالند ولی اثرات فراوانی بر روی بدن فرد می گذارند.


اثرات جانبی مصرف LSD

اثرات جانبي مصرف LSD عبارتند از : گشادي مردمك چشم ها، بالا رفتن دماي بدن، افزايش فشار خون و ضربان قلب، عرق كردن، كم اشتهايي، بي خوابي، خشكي دهان و لرزش.
تجربه هاي نا خوشايندي كه اغلب مصرف كنندگان LSD آنها را تجربه مي‌كنند جدي بوده و عبارت اند از : احساسات و افكار وحشت انگيز، ترس از دست دادن كنترل خود، ترس از ديوانگي و مرگ، نااميدي.
بازگشت ها يك ناهنجاري عادي مصرف LSD است كه هنگام عدم مصرف شخص مصرف كننده پديد مي‌آيند. بازگشت ها ممكن است ناگهاني و اغلب بدون هيچ پيش درآمدي باشند و ممكن است چند روز يا حتي چند سال پس از مصرف به وجود بيايد. بازگشت ها تصاويري خيالي هستند كه از رنگ هاي بي شكل تا توهمات وحشت انگيز را در بر مي‌گيرند. اگر در مصرف LSD زياده روي شود، باعث بروز سايكوز درازمدت مانند اسكيزوفرني شده و گاهي توليد افسردگي شديد هم میشود.


اثرات کوتاه مدت LSD

 • سرگیجه و بی خوابی
 • کاهش اشتها، خشکی دهان و تعریق
 • ضعف عضلات و لرزش
 • افزايش فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن
 • تهوع و تشنج
 • واکنش های سریع و ناگهانی
 • خستگی
 • قهقهه های ناگهانی
 • گشاد شدن مردمک ها

\"ال

ریک و اثرات کوتاه مدت ال اس دی


اثرات بلند مدت مخدر ال اس دی(LSD)

بدن مصرف کننده خیلی زود نسبت به LSD مقاوم می شود. اگر ۳ روز پشت سر هم، دوز معینی از ال اس دی مصرف شود، مصرف در روز چهارم تقریبا هیچ تاثیری روی فرد نخواهد گذاشت. ال اس دی از نظر فیزیکی اعتیادآور نیست. بنابراین پس از قطع مصرف آن، علائم ترک اعتیاد مشاهده نخواهد شد. هر چند مصرف ال اس دی اعتیاد روانی بر جای می گذارد.

ال اس دی می‌تواند باعث ایجاد حالت روان پریشی به مدت طولانی در افراد پتانسیل دار شود و به همین دلیل بسیار خطرناک است.


نكاتی ديگر درباره LSD

برخي گمان مي‌كنند LSD به ان دليل كه مانند ديگر مواد (مثل كوكايين، آمفتامين، هرويين، الكل و نيكوتين) در ابتدا ايجاد وسوسه مصرف خيلي زيادي نمي‌كند، يك ماده اعتياد آور نيست و مصرف كننده ها بيشتر اوقات مي‌توانند هر موقع كه بخواهند مصرف خود را كم يا قطع كنند؛ در حاليكه LSD نيز مانند ديگر مواد اعتياد آور به مرور ايجاد تحمل كرده و وسوسه مصرف نيز ايجاد مي‌كند و در نتيجه مصرف كننده ها مجبورند ميزان مصرف خود را افزايش دهند تا به حالت خلسه اي كه قبلاً تجربه كرده اند، دست يابند. براي بعضي مصرف كننده ها، LSD عواقب خطرناك‌تري نيز مي‌تواند در پي داشته باشد.افزايش تحمل در مصرف LSD، و اثرات جانبي حاصل از مصرف آن، دلايل خوبي هستند كه بايد از آنها پرهيز نمود.


قیمت مخدر ال اس دی چقدر است؟

قیمت ال اس دی بستگی به مکان و مقداری دارد که مصرف کننده قصد دارد بخرد. برخی شواهد نشانگر این است که قیمت متوسط برای یک گرم LSD معادل ۲۰۰۰ دلار آمریکاست.

اما در برخی جاها مثل وگاس یا مثلا یک فستیوال موسیقی فرد باید برای خرید ۱۰۰ میکروگرم حدود ۲۰ دلار یا حتی بیشتر پرداخت کند که با این قیمت یعنی گرمی ۲۰۰ هزار دلار!

\"انواع تصویری مفهومی از توهمات ال اس دی

 • آیا تجربه خاص یا دانسته های دیگری درباره ال اس دی دارید؟
 • به نظر شما چرا ال اس دی در بسیاری از جوامع رواج یافته است؟
 • فکر می کنید اثرات فیزیکی بلند مدت ال اس دی چگونه از بین می روند؟

دیدگاه خود را در مورد این مقاله(ال اس دی) با کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی در میان بگذارید

کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی برای گسترش آگاهی همه جانبه‌ی مردم به شدت عزیز این مرز و بوم، مقالاتی ارزشمند را در مورد انواع مواد محرک و مخدر مانند ماریجوانا، ال‌ اس دی، ب۲، تریاک، شیشه، هرویین، ترامادول، کوکایین، بنزای، آلپرازولام، نالتروکسان، کتامین، متادون، ریتالینو سایر مواد مخدربه شما عزیزترین‌ها ارائه میدهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن