وبلاگ

کتامین چیست؟فرق کتامین با کوکایین، عوارض و...


کتامین چیست؟فرق کتامین با کوکایین، عوارض و...

آشنایی با کتامین و ویژگی های آن

کتامین نوعی داروی بیهوشی برای حیوانات و انسان هاست. این ماده نوعی مخدر آرامش بخش نیز می باشد که به عنوان یک تسکین دهنده درد برای بسیاری از بیماران تجویز می شود. کتامین در مقایسه با داروهای با کاربرد مشابه عوارض کمتری دارد. به همین دلیل در اتاق های عمل زیاد مورد استفاده قرار می گیرد که ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم. این ماده اوایل برای بیهوشی حیوانات استفاده می شد و کم کم در عمل های جراحی برای انسان نیز مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از این ماده به صورت عام به خصوص به عنوان نوعی مخدر غیر قانونی است ولی به دلیل اثرات توهم زا و ایجاد سرخوشی که دارد، متاسفانه به ماده ای محبوب بین جوانان مخصوصا در میهمانی ها بدل شده است.

کتامین چیست

موارد مصرف

مهم ترین مورد استفاده از این ماده در کلینیک های افسردگی است. بسیاری از بیماران افسرده با استفاده از این دارو زودتر به بهبودی رسیده اند. بیماران از این دارو بیشتر به شکل اسپری استفاده می کنند. اسپری کتامین می تواند با شیوه بسیار آسانی به بینی بیماران اسپری شود تا تاثیر خیلی سریعی بر روی فرد بگذارد و اثربخشی آن در مدت کوتاه تری پدیدار گردد.

کتامین تراپی چیست؟

کتامین تراپی هم روشی برای درمان افسردگی می باشد. بیشتر موسسات درمانی مخصوص افسردگی با کسب مجوز از سازمان غذا و دارو از این ماده در اندازه ها و دوزهای مشخص، برای درمان بیماران خود به روش های گوناگون استفاده می کنند. بیماران با مصرف این دارو زودتر رو به بهبود می روند و دوران درمانشان کوتاه تر می شود، زیرا این ماده می تواند تغییرات زیادی در مغز ایجاد کند و تاثیرات بیماری را کاهش دهد.

نحوه مصرف کتامین

ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که به دلیل عوارضی که این دارو مانند هر داروی دیگری بر جای می گذارد، حتما باید میزان و دوز استفاده از آن توسط پزشک تعیین شود تا مشکلات روانی و جسمی برای افراد مختلف ایجاد نشود. مقدار دوز این دارو در دفعات متعدد در هفته های ابتدایی کم می باشد و به مرور زیاد می شود. طریقه مصرف کتامین در موارد پزشکی و تفریحی با هم متفاوت است. این ماده بی بو و بی مزه در مصارف پزشکی به صورت تزریقی وریدی به رگ ها و یا عضلات تزریق می شود تا سریع تر به مغز برسد و تاثیرش را بگذارد. اما برای استفاده شخصی گاهی شبیه قرص و گاهی به شکل اسنیف کتامین( استنشاقی) و کشیدن به داخل بینی استفاده می شود. این ماده به شدت اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد و در دوزهای بالاتر بر اندام، ذهن و روان انسان تاثیر منفی می گذارد. همچنین برخی از افراد ثروتمند نیز این ماده را در نوشیدنی های الکلی و انرژی زای خود حل می کنند و می خورند و از اثرات آن استفاده می کنند.گرچه میزان نامناسب استفاده از آن همراه نوشیدنی‌های الکلی بسیار خطرناک بوده و منجر به مرگ می‌شود. تاثیرات کتامین با توجه به نحوه مصرف آن مشخص می شود اما عموما تا 12 ساعت در بدن باقی می ماند. فرق کتامین و کوکایین

فرق کتامین با کوکائین

مصرف کتامین با کوکائین تفاوت خاصی با هم ندارد. عوارض این ماده نیز مشابه کوکائین است. قیمت کتامین بسیار ارزانتر از کوکائین است و به صورت قرص، پودر و کپسول فروخته می شود. اما تفاوت اصلی این داروی افسردگی با دیگر داروها در این موارد می باشد که این نوع مسکن و داروی بیهوشی گردش خون را مختل نمی کند و سبب کندی نفس کشیدن نیز نمی گردد.

عوارض ناشی از مصرف

چنانچه از این ماده در دوزهای نامشخص و بدون نظر پزشک استفاده شود، می تواند اثرات بدی روی مغز انسان بگذارد. از شایع ترین عوارض این داروی مسکن :
 • سرگیجه
 • تهوع
 • دوبینی
 • اضطراب
 • افزایش فشار خون
 • استفراغ
 • خواب آلودگی
 • اختلالات بینایی
اگر کسی دچار سوء مصرف شود یا به عبارت ساده تر از کتامین به عنوان یک ماده تفریحی استفاده کند، تا چند ساعت نباید تنها بماند و به هیچ وجه نباید پشت فرمان اتومبیل بنشیند. برخی اثرات ذهنی کتامین شامل:
 • احساس جدا شدن از محیط اطراف
 • تغییر برداشت از محیط و اختلالات ادراکی حواس
 • روان‌آشفتگی (دلیریوم)
 • احساس بی‌وزنی و غوطه ور شدن
 • توهم یا غیرواقعی به نظر رسیدن محیط
مصرف دراز مدت کتامین: طی تحقیقات ۲۰۱۰ کتامین در طولانی مدت تاثیرات مخربی بر:
 • کبد
 • کلیه
 • و مثانه می‌گذارد.
قابل ذکر است که چنانچه مصرف کننده ای که در طولانی مدت از این مخدر استفاده می کرده است، قصد ترک کتامین را دارد باید این کار را زیر نظر پزشک متخصص و در کمپ ترک اعتیاد انجام دهد، چون کاری بسیار دشوار است و باید تمام جنبه های احتیاطی آن رعایت شود تا خطری فرد را تهدید نکند.

سوالات متداول

۱کتامین چیست؟

کتامین نوعی داروی بیهوشی برای حیوانات و انسان هاست. این ماده نوعی مخدر آرامش بخش نیز می باشد که به عنوان یک تسکین دهنده درد برای بسیاری از بیماران تجویز می شود.

۲کتامین تراپی چیست؟

کتامین تراپی هم روشی برای درمان افسردگی می باشد. بیشتر موسسات درمانی مخصوص افسردگی با کسب مجوز از سازمان غذا و دارو از این ماده در اندازه ها و دوزهای مشخص، برای درمان بیماران خود به روش های گوناگون استفاده می کنند.

۳نحوه مصرف کتامین چگونه است؟

طریقه مصرف کتامین در موارد پزشکی و تفریحی با هم متفاوت است. این ماده بی بو و بی مزه در مصارف پزشکی به صورت تزریقی وریدی به رگ ها و یا عضلات تزریق می شود تا سریع تر به مغز برسد و تاثیرش را بگذارد. اما برای استفاده شخصی گاهی شبیه قرص و گاهی به شکل اسنیف کتامین( استنشاقی) و کشیدن به داخل بینی استفاده می شود.

۴فرق کتامین با کوکائین چیست؟

اما تفاوت اصلی کتامین و کوکایین این است که این نوع مسکن و داروی بیهوشی گردش خون را مختل نمی کند و سبب کندی نفس کشیدن نمی گردد.

۳عوارض ناشی از مصرف کتامین کدامند؟

از شایع ترین عوارض این داروی مسکن می توان به سرگیجه، تهوع، اضطراب، افزایش فشار خون، استفراغ و اختلالات بینایی اشاره کرد.در طولانی مدت باعث تخریب کلیه و مثانه نیز می‌شود.

کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی برای گسترش آگاهی همه جانبه‌ی مردم به شدت عزیز این مرز و بوم، مقالاتی ارزشمند را در مورد انواع مواد محرک و مخدر مانند ماریجوانا، ال‌ اس دی، ب۲، تریاک، شیشه، هرویین، ترامادول، کوکایین، بنزای، آلپرازولام، نالتروکسان، کتامین، متادون، ریتالین و سایر مواد مخدربه شما عزیزترین‌ها ارائه میدهد.

اندکی صبر نمایید...