مخدر بونزای

مخدر بنزای چیست؟ جایگزین ماری جوانا را بیشتر بشناسید

مخدر بنزای (بونزای) با نام انگلیسی Bonzai یکی از مواد مخدر بسیار خطرناک و کشنده است که متاسفانه در سال های اخیر میان جوانان رواج یافته و کم کم جایگزین دیگر مواد مخدر شده است. این ماده مخدر با نام های سوئیت، مگاسوئیت و بیگ بنگ هم شناخته می شود.

بنزای به راحتی ساخته می شود و نیازی به آزمایشگاه، آشپزخانه و مانند آن ها ندارد. بی رنگ و بی بو بودن و همچنین شکل ظاهری این ماده مخدر(قرص و کپسول) موجب شده افراد خیلی ساده به آن دسترسی داشته باشند. مصرف بالای بنزای در بین دانش آموزان و نوجوانان نگران کننده است.

 

مخدر بنزای چگونه تولید می شود؟

آیا بونزای یک ماده خالص است؟

مخدر بنزای یک ماده‌ی خالص نیست، بلکه یک ترکیب شیمیایی است. روش ساخت بنزای بدین صورت است که مواد مختلفی را به نسبت های مختلف با هم مخلوط می کنند. به این صورت فرد مصرف کننده به راحتی می تواند آن را با ماری جوانا یا سیگار مخلوط کرده و ماده مورد نظر خود را تولید کند.

MA و MD چیست؟

MA و MD ترکیباتی هستند که برای تولید بونزای استفاده می شوند. البته ماده اصلی ساخت و تولید بنزای MA است که علاوه بر کشورهای خارجی در ایران هم تولید می شود و به شکل مایع یا پودر در دسترس است. MD یک ترکیب شیمیایی است که نقش آمفتامین(ماده مخدر شیشه) را ایفا می کند. اگر این مواد با نسبت های متفاوتی با هم ترکیب شوند اثر مخدر بنزای حاصل از آن ها نیز متفاوت خواهد بود. البته این مواد به شکل برگ‌ های خشک آغشته به بنزای نیز به فروش می رسند.

 

روش مصرف بونزای چگونه است؟

این مواد غالبا به شکل بخور‌های گیاهی یا پودر‌های گیاهی قابل دود کردن به بازار عرضه می‌شود و محصولات آن همیشه از طریق دود کردن مصرف می‌شوند. ﺩﺭ سال‌های اخیر مصرف بنزای ﺩﺭ بسیاری از کشور‌ها مثل آلمان، فرانسه، لهستان، انگلستان، روسیه و برخی ایالت های آمریکا ممنوع شده است ولی همچنان به روش‌های غیر قانونی و زیرزمینی تولید و مصرف می شود.

چندی پیش سایت خبری شفاف در گزارشی در این باره و از قول یک نوجوان درگیر با بنزای نوشته بود:

“اینها یک ماده نیستند بلکه چند ترکیب شیمیایی هستند که بر اساس یک قاعده ریاضی شما می‌توانید آن ها را با دوز و اندازه‌های مختلف با هم ترکیب کرده و صدها یا حتی هزاران ماده دیگر از آن بسازید. یعنی شما دیگر حتی به فروشنده این جنس هم نیاز ندارید. ترکیبات شیمیایی هم در داخل تولید شده و هم از خارج وارد کشور می‌شود و ما آن را در اندازه خیلی کم و مولکولی می‌خریم و بعد آن را با هر ماده دیگری برای مثال سیگار یا علف مخلوط کرده و مصرف می‌کنیم.”

علائم و عوارض ناشی از مصرف بنزای

تاکنون هیچ مطالعه رسمی برای بررسی اثرات ناشی از مصرف مخدر بونزای بر روی انسان انجام نشده، اما گزارش‌ها نشان می‌دهند که عوارض این مواد ﺩﺭ مقایسه با کانابیس(برگ گیاه ماری جوانا) شدیدتر است. برخی از عوارض ناشی از مصرف بنزای در زیر آمده است:

 • افزایش فشارخون
 • افزایش ضربان قلب
 • سکته قلبی
 • حالت تهوع
 • تاری دید
 • بی قراری
 • توهم
 • سایکوز یا روان پریشی
 • تشنج و حملات پانیک

 

آیا می توان فهمید کسی بنزای مصرف کرده؟

تشخیص مصرق مخدر بنزای کار بسیار سختی است. از آنجایی که این ماده بیشترین مصرف را در بین نوجوانان و جوانان دارد، والدین باید مراقبت بیشتری از فرزندانشان داشته باشند. از منظر پزشکی نیز اگر چه کانابینویید‌های مصنوعی تست‌های مخصوص کانابیس را مثبت نمی‌کند، اما امکان یافتن متابولیت‌های آن ﺩﺭ ادرار انسان یا سرم خون وجود دارد. برخی از نشانه هایی که ممکن است ناشی از مصرف بونزای باشد:

 • برافروختگی صورت
 • قرمزی چشم
 • پر حرفی
 • بروز دادن رفتارهای غیر قابل کنترل
 • شجاع شدن ناگهانی

 

بنزای مخدری کشنده

پیدایش بنزای در ایران

بونزای در نقش نیترو برای ماری جوانا

ابتدا بنزای در قالب مکمل ماری جوانا وارد بازار شد و افراد سود جو برای بالا بردن اثر ماری جوانا کمی بونزای به آن اضافه می کردند. ولی کم کم سیاست قاچاقچیان مواد مخدر تغییر کرد و این ماده جای خود را در بازار باز کرد. در همین بین روش ساخت و تولید مخدر بنزای به دست افرادی که می خواستند با تجربه های جدید روبرو شوند افتاد و تولید خیابانی این ماده شروع شد.

بنزای مخدری ارزان با دسترسی آسان!

یکی از دلالیل محبوبیت مخدر بنزای قیمت پایین و دسترسی راحت آن بود. بازار اصلی این ماده در ابتدا بین جوانان و نوجوانان ترکیه ای بود که همین امر باعث نگرانی شدید مسئولان این کشور شد. بعد از آن دستور ساخت آن به ایران رسید. دسترسی به مواد اولیه برای تهیه بنزای بسیار راحت است چرا که از این مواد بعنوان دارو در سطح بیمارستان ها استفاده می شود.

 

نظر شما درباره بنزای چیست؟ آیا از خود یا اطرافیانتان تجربه ای در این مورد دارید؟ اگر پاسخ مثیت است خوشحال می شویم این تجارب را در کامنت ها به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز استفاده کنند.

در صورتی که سوالات بیشتری دارید و به مشاوره نیاز دارید می توانید با متخصصان کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

6 دیدگاه

 1. علی گفت:

  خیلی چیزا تو زندگیم زدم ولی این بیناموس خیلیییییییی فازش بد هست اصلا لذتبخش نیست
  یعنی اندازه یک پر مگس فقط همینقدر به والله زدم
  از خدا میخاستم که تموم شه تموم شه تموم شه بره از سرم بیرون
  به جان عزیزم به فکرمم خطور نمیکرد یک کام فقط یک کامه خیلیییییی سبک و سریع و اندازه سر سوزن بتونه چنین کاری با ادم کنه اونم با منی که همه چیز تو زندگیم زدم هزاران بار

 2. میثم گفت:

  سلام .رفیقم استفاده میکنه هیچ جوره هم نمی‌خواد ازش دست برداره منم قصد دارم بدمش کمپ واسه ترک ولی میترسم تشنجی چیزی بکنه نمی‌دونم چکار کنم بخاطر خدا اگه کسی اطلاعاتی در این مورد داره یا ترک کرده بتونه راهنماییم کنه ممنون میشم اینم شمارمه۰۹۰۵۶۰۶۶۹۱۸

 3. مهدی گفت:

  سلام .مدت یک ساله که دارم مصرف میکنم .فقط یک چیز میگم خودتون تا تهش برید ،قوی ترین و با اراده ترین آدم دنیا هم که باشی نمیتونی این آشغالو ترک کنی .مرخصی داره (نهایتش یکی دو روز) اما ترک به هیچ وجه. نظر و عقیده شخصی خودمو به همه ارجاع نمیدم چون بجز خودم دست کم پونزده الی بیست نفرو میشناسم که هنوز که هنوزه با این که وقعا از ته قلب میخوان بونزای رو ترک کنن ولی به هیچ وجه حتی نتونستن بیشتر از دو سه روز مصرف نکنن. اکثر محرک ها و مخدرهای سنتی و صنعتی رو چه تکی چه ترکیبی مصرف کردم هیچگونه افتخاری هم نه تنها نداره بلکه به شدت پشیمون و سرافکندم به معنای واقعی کلمه ،اما اینا رو میگم شاید یه نفر دید به دردش خورد .مخلص کلام اینکه اکثر موادا و محرک ها و میشه گفت تقریبا تمامشون چحداقل در چندبار اول مصرف، یه لذتی گرچه کوتاه و کاذب به آدم میدن ولی بونزای به هیچ وجه ،چون بدون استثنا به جرات میگم حتی باسابقه ترین مصرف کنندگان هرویین و آمفتامین هم اگر برای بار اول بونزای مصرف کنند حالتی دست کم بیست دقیقه ای شبیه مرگ اونم نه مرگ آروم بلکه مرگی که حس میکنی قلبت داره از ریشه میزنه بیرون و به خودت فحش میدی که چرا کشیدی و حاضری بمیری اما یک ثانیه بیشتر اون حالو نداشته باشی ،بهشون دست میده .خلاصه بگم فقط آشغاله آشغال .فقط ساخته شده که تخریب کنه و وابستگی شدید به معنای واقعی کلمه ایجاد کنی .چه دفعه اول چه دفعه هزارم کشیدن ،حالش همونه ،چرت،مزخرف،آشغال .شرمنده بابت این الفاظ چون واقعا کلمه مناسب تری پیدا نکردم. امیدوارم هرگز بونزای رو تجربه نکنید .مرسی که مطالعه کردین. سرتون رو هم درد آوردم و تشکر از عوامل و ادمین سایت که اینطور فضای خوبی برای اطلاع رسانی ایجاد کردن .یا حق

 4. mmd گفت:

  سلام
  من یروز خیلی اصابم خورد بود رفیقم گف بیا دوکام بگیر دوکام گرفتم و ب یک بار ضربان قلبم رفت بالا و وارد دنیای دیگه شدم و هرچیزی ک تو خیالم انجام میدادم تو واقعیت هم انجام داده بودم من تو خیالم تو کما بودم و فرار کردم و درواقعیت هم اینگونه از همه فراری بودم و در اخر چندبار استفراق کردم تا ب خودم اومدم

 5. سامان گفت:

  ایا بنزای ممکنه باعث سکته مغزی هم بشه؟

  • مهدی گفت:

   سلام بله .به دلیل اینکه رسوبات شدیدی از خودش داخل شریان و ورید به جا میزاره و ضربان رو دست کم تا سه چهار برابر حد عادی بالا میبره، هم امکان سکته مغزی و هم قلبی رو ایجاد میکنه. چه بسا با اولین تجربه مصرف .نوشیدن آب و یا خوردن فلفل(به مقدار کم)تا حد زیادی اثرات و علائم این ماده مزخرف رو کاهش میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *