درباره مخدر ال اس دی (LSD) چه می دانید؟

مخدر ال اس دی
” وقتی چراغ راهنمایی سبز می شود شما حرکت می کنید. زمانی که چراغ قرمز می شود می ایستید. اما اگر رنگ چراغ به آبی و نارنجی با نقطه های بنفش تبدیل شود آنگاه چه خواهید کرد؟ ”

شل سیلور استاین نویسنده مشهور آمریکایی

 

ماده مخدر ال اس دی(LSD) یک مخدر وحشتناک و توهم زا است که این روزها نامش بیشتر از هر زمان دیگری به گوش می خورد. ال اس دی کوتاه شده عبارت lysergic acid diethylamide است.

این ماده از ترکیب مواد طبیعی و مصنوعی ایجاد می‌شود. دوره اوج مصرف LSD دهه های ۵۰ تا ۷۰ میلادی بود. تنها مقدار کمی از مخدر ال اس دی در آزمایشگاه ها برای مصارف پزشکی تولید می شود و بقیه به صورت غیر قانونی تولید شده و مصارف غیر پزشکی و غیر قانونی دارد.


اسم های دیگر ال اس دی

اسید (Acid) تریپ (Trip) تبز (Tabs)
میکرودات (MicroDot) داتز (Dots) لاکی (Lucky)

آلبرت هافمن اولین تولید کننده ال اس دی

این ماده مخدر که از آن به عنوان قوی ترین ماده توهم زا در دنیا یاد می شود در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوییسی بنام آلبرت هافمن در آزمایشگاه ساندوز در شهر بازل تولید شد. هافمن اولین بار به منظور درمان اختلالات تنفسی اقدام به تولید ال اس دی کرد.

او پنج سال بعد به طور اتفاقی متوجه شد که این ماده دارای ویژگی های شدید توهم زاست. مدتی بعد و در سال ۱۹۴۷ لابراتوار ساندوز مخدر ال اس دی را به عنوان یک داروی روان درمان معرفی کرد و فروش آن را با این ادعا که درمان کننده همه چیز از اسکیزوفرنی گرفته تا اعمال مجرمانه، اختلالات جنسی و اعتیاد به الکل است، آغاز نمود.

بعدها در سال ۱۹۶۸ داشتن ال اس دی در ایالات متحده غیرقانونی اعلام شد.

مخدر ال اس دی آلبرت هافمن

آلبرت هافمن اولین تولید کننده ال اس دی


ال اس دی با مغز چه می کند؟

مخدر ال اس دی با فعال کردن گیرنده‌های سروتونین، باعث تولید بیشتر سروتونین در قشر مغز می‌شود. این گیرنده‌ ها به تجسم و تفسیر دنیای واقعی کمک می‌کنند. سروتونین مازاد موجب می‌شود که نسبت به حالت عادی محرک‌ های بیشتری پردازش شوند.

این تحریک اضافی باعث می شود افکار، حواس و ادراکات تغییر کنند. این تغییرات به شکل توهم و خیالات نمایان می‌شوند. اگرچه، این احساسات واقعی به نظر می‌رسند اما در حقیقت توسط ذهن ساخته شده اند.

این حواس ممکن است شامل یک یا چند حس از حواس پنجگانه یا ترکیبی از آن ها باشند. مصرف کنندگان ال اس دی ادعا می کنند که صدای رنگ‌ها را شنیده و صدا‌های مختلف را می بینند! بنابراین بسیاری از این افراد به شدت از این موضوع میترسند و این ماده را کلا کنار می گذارند.


اثرات ذهنی ال اس دی

تاثیرات مصرف ال اس دی در افراد مختلف یکسان نیست و در برخی موارد نیز غیرقابل پیش بینی است. تاثیر گذاری LSD روی افراد به میزان مصرف، تیپ شخصیتی فرد و شرایط فیزیکی و ذهنی او بستگی دارد. همچنین مکان مصرف نیز فاکتور مهمی در تاثیر ماده روی فرد به شمار می رود.

این ماده مخدر نیم الی یک ساعت پس از مصرف بر روی فرد اثر می کند. سپس مصرف کننده از ۶ الی ۱۲ ساعت تحت تاثیر ال اس دی قرار می گیرد. در ۴ ساعت ابتدایی توهمات به قدری بالاست که به این بازه زمانی Trip(سفر) می گویند.

بازه دوز مصرفی این ماده از ۵۰ میکروگرم تا ۳۰۰ میکروگرم است. به همین دلیل می توان آن را روی کاغذ و یا پشت تمبر های پستی مالید. اگر فردی بیش از ۴۰۰ میکروگرم ال اس دی مصرف کند، ممکن است به کام مرگ فرو رود.

تاثیر مخدر ال اس دی بر ذهن

اثرات ال اس دی بر ذهن


چگونه ال اس دی را مصرف کنیم؟

ال اس دی مخدری بی‌رنگ و بی بو است. مقدار بسیار کمی از آن، معادل دو دانه نمک، می‌تواند اثرات این ماده مخدر را نمایان کند.

این مخدر را می‌توان به صورت کپسول، قرص، آدامس و یا مایع مصرف کرد.


توهمات ال اس دی چگونه است؟

LSD موجب تغییرات ادراکی و احساسی شدید می شود. اغلب توهمات ال اس دی مربوط به بینایی، لامسه و افکار است.

 • تغییرات حس بینایی

تشدید رنگ‌های روشن و درخشان، تاری دید، تغییر شکل و رنگ اشیاء، صورت‌ها و مشاهده هاله‌ های نور

 • تغییرات حس لامسه

لرزش، فشار و سرگیجه

 • تغییرات رفتاری

 1. بروز حس خوشحالی، خوشبختی، آرامش، ناامیدی، اضطراب، سردرگمی.
 2. تغییرات سریع در خلق و خوی فرد.
 3. فرد کنترل خود روی افکارش را از دست می دهد و به این صورت واقعیت، خیالات و خاطراتش با هم ترکیب می شوند.
 4. فرد زمان، فواصل، وزن و… به درستی درک نمی کند. بعضی از افراد در این حالت حس می کنند که زنده نیستند و به شدت می ترسند.
توهمات ال اس دی

توهمات ال اس دی


انواع ال اس دی

ال اس دی یک نوع بیشتر ندارد و آن هم خود ال اس دی است. در واقع تفاوت را تنها یک چیز تعیین می کند: میزان خلوص.

آخرین مرحله در تولید LSD، جداسازی ایزومرهای غیرفعال و ناخالص از این ایزومر فعال است. با یک تقریب خام تنها ۳۰ درصد از محصول نهایی ال اس دی است و بقیه آن شامل همین ایزومرهای غیرفعال می باشد. ناخالصی های موجود در ال اس دی بر روی مغز غیرفعالند ولی اثرات فراوانی بر روی بدن فرد می گذارند.


اثرات کوتاه مدت LSD

 • سرگیجه و بی خوابی
 • کاهش اشتها، خشکی دهان و تعریق
 • ضعف عضلات و لرزش
 • افزایش فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن
 • تهوع و تشنج
 • واکنش های سریع و ناگهانی
 • خستگی
 • قهقهه های ناگهانی
 • گشاد شدن مردمک ها

ال اس دی انیمیشن ریک و مورتی

ریک و اثرات کوتاه مدت ال اس دی


اثرات بلند مدت مخدر ال اس دی

بدن مصرف کننده خیلی زود نسبت به LSD مقاوم می شود. اگر ۳ روز پشت سر هم، دوز معینی از ال اس دی مصرف شود، مصرف در روز چهارم تقریبا هیچ تاثیری روی فرد نخواهد گذاشت. ال اس دی از نظر فیزیکی اعتیادآور نیست. بنابراین پس از قطع مصرف آن، علائم ترک اعتیاد مشاهده نخواهد شد. هر چند مصرف ال اس دی اعتیاد روانی بر جای می گذارد.

ال اس دی می‌تواند باعث ایجاد حالت روان پریشی به مدت طولانی در افراد پتانسیل دار شود و به همین دلیل بسیار خطرناک است.


قیمت ال اس دی چقدر است؟

قیمت ال اس دی بستگی به مکان و مقداری دارد که مصرف کننده قصد دارد بخرد. برخی شواهد نشانگر این است که قیمت متوسط برای یک گرم LSD معادل ۲۰۰۰ دلار آمریکاست.

اما در برخی جاها مثل وگاس یا مثلا یک فستیوال موسیقی فرد باید برای خرید ۱۰۰ میکروگرم حدود ۲۰ دلار یا حتی بیشتر پرداخت کند که با این قیمت یعنی گرمی ۲۰۰ هزار دلار!

انواع ال اس دی

تصویری مفهومی از توهمات ال اس دی

 • آیا تجربه خاص یا دانسته های دیگری درباره ال اس دی دارید؟
 • به نظر شما چرا ال اس دی در بسیاری از جوامع رواج یافته است؟
 • فکر می کنید اثرات فیزیکی بلند مدت ال اس دی چگونه از بین می روند؟

دیدگاه خود را در مورد این مقاله(ال اس دی) با ما در میان بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *