وبلاگ

درمان اعتیاد با تکنیک های خودیاری موثر است؟


درمان اعتیاد با تکنیک های خودیاری موثر است؟

 
قبل از بررسی میزان تاثیر خودیاری بر درمان اعتیاد احتمالا این سوال در ذهنتان ایجاد شده که تکنیک خودیاری چیست؟ حتما برایتان پیش آمده که دنبال یادگرفتن مهارتی یا حل کردن مشکلی در زمینه خاصی باشید ولی به هر دلیلی نخواهید در کلاس های خصوصی یا کارگاه ها و سمینارها شرکت کنید. بشخصه در خیلی موارد اینچنینی مثل آموزش گرامر زبان انگلیسی، از کتاب های خود آموز استفاده می کنم. به نظر من استفاده از این روش های خودآموز در اکثر موارد تاثیرگذار و اثربخش است. در این میان افرادی هستند که این روش را به درمان اعتیاد نیز تعمیم می دهند. به عقیده آن ها استفاده از کتاب های خودیاری(Self-Help) یا ثبت نام در کلاس های یوگا و رفتن به کوه نوردی و طبیعت می تواند افسردگی، اعتیاد و حتی اختلال در غذا خوردن را درمان کند. متاسفانه باید بگویم که این نظرات صحیح نیستند. اما چرا؟! البته که خواندن کتاب های خودآموز، طبیعت گردی، مدیتیشن و یوگا رویکردهای درمانی حاشیه ای هستند که پتانسیل بهتر کردن حال روحی شما را دارند. اما این که بگوییم تکنیک های خودیاری به تنهایی می تواند اعتیاد و بیماری های روحی را درمان کند، سخن درستی نگفته ایم. اگر با کسی هم کلام شدید و او به شما گفت:
افسردگی ام یا سو مصرفم در هرویین با استفاده از تکنیک های خودیاری یا وقت گذراندن در طبیعت درمان شده است
حتما این دو سوال را از او بپرسید:
  • آیا این اختلال شما توسط متخصصین سلامت ذهن تشخیص داده شده بود؟
  • آیا تا به حال برای یافتن انواع تراپی یا داروها تحقیق کرده اید؟
\"کمپ

چرا خودیاری برای درمان اعتیاد و اختلالات روحی جواب نمی دهد؟

سوال اینجاست که اگر کتاب های خودیاری در زمینه های ارتباطات، مسایل مالی، بهبود مسیر شغلی و قدرت جذب کردن جواب می دهند پس چرا در مورد درمان اعتیاد کارایی ندارند؟ خودیاری در زمینه های ذکر شده اثربخشند چون تمایل به اشتراک گذاری ابزارهای کمکی و راه حل های بهبود زندگی با دیگران بسیار قدرتمند است. ما در جامعه ای کنش گر زندگی می کنیم که کلیک کردن روی دکمه ماوس و مکالمه با دستیار هوشمند گوگل یا سیری برای بدست آوردن اطلاعات نامحدود به جزء جدایی ناپذیر زندگی مان تبدیل شده است. بنابراین از این نظر با نسل های گذشته تفاوت فاحشی داریم. ما میتوانیم طبیعت گردی کنیم، به کلاس های یوگا برویم، تمرین های خودیاری را انجام دهیم و تمامی اطلاعات موجود که متخصصان حوزه اعتیاد به رشته تحریر درآورده اند بخوانیم. اما با تمام این تفاسیر هنوز هم خودیاری در مقوله اختلالات روحی و اعتیاد در اموری مثل پاک سازی بدن، درمان فردی، خانواده درمانی، مراقبت های حین و پس از درمان و شناساندن فضایی برای بهبود وابستگی های فیزیکی، آسیب های روانی، ارتباطات در هم شکسته و اهمیت پرهیز طولانی مدت نیاز به کمک مستقیم متخصصان دارد. در واقع تا زمانی که فرد گرفتار اعتیاد نشده، تکنیک های خودیاری نقش بازدارندگی را خوب ایفا می کنند اما وقتی پای بحث سوء مصرف مواد مخدر در میان باشد این روش ها برای درمان اعتیاد، به تنهایی جواب نمی دهند.

نکات مهم مربوط به خودیاری در درمان اعتیاد

وسواس، عقده روحی و تنهایی ناشی از اعتیاد، مصرف کنندگان را از توانایی منطقی فکر کردن و در نتیجه ارتباط با دیگران باز می دارند. افراد مصرف کننده دیگر نمی توانند اختلالات روحی خود را کنترل کنند زیرا این اختلالات هستند که مغز آن ها را تسخیر می کنند. وقتی دارو یا ماده مخدر وارد بدن می شود سطح دوپامین در مغز چنان بالا می رود که مصرف کننده در دراز مدت عملا بدون مداخله مشاوران متخصص در این زمینه نمی تواند از این سرخوشی لذت بخش دل بکند(صرف نظر از اینکه بسیاری از داروهای ترک اعتیاد شیمیایی ممکن است جان شما را به خطر بیاندازند).
  • وابستگی فیزیکی به مواد مخدر و الکل به گونه ای است که باعث می شود رسیدن به حالت سرخوشی بعدی، صرف نظر از پیامدهایی که دارد بالاترین اولویت را برای فرد داشته باشد.
  • پاک سازی بدن در خانه از میزان موفقیت پایینی برخوردار است و اغلب منجر به بازگشت دوباره بیماری می شود.
  • مواد مخدر با اثرگذاری روی سیستم ارتباطی مغز، مانع از عملکرد صحیح نورون ها شده و در نتیجه باعث کند شدن روند تصمیم گیری می شوند.
  • درمان اعتیاد با تکنیک خودیاری پایه و اساس اولیه برای بهبودی را ندارد: ارتباط با دیگران
  \"کمپ

اهمیت درمان اعتیاد بصورت تخصصی

پروسه پاک سازی بدن چگونه است و چند روز طول می کشد؟

درمان اعتیاد یک پروسه زمانبر است که با پاک سازی بدن از مواد مخدر آغاز می شود. پاک سازی به سیستم بدنی فرد بستگی دارد و معمولا بین ۳ تا ۷ روز طول می کشد. پاک سازی با درد فراوان همراه است بنابراین پاک سازی خانگی به هیچ وجه توصیه نمی شود و بدین منظور حتما به مراکز و کمپ های ترک اعتیاد معتبر مراجعه کنید. این گونه مراکز با در نظر گرفتن یک برنامه درمانی شفاف و تجویز داروهای مورد نیاز از جمله بنزودیازپین ها، متادون، نالتروکسون، سابوکسون و ... برای کم شدن درد و رنج ناشی از خارج شدن مواد مخدر از بدن، خیالتان را از این بابت راحت می کنند.

تغییر محیط مصرف کننده

تاثیر تغییر محیط موقت یا دائمی برای درمان اعتیاد شگفتی آور است، زیرا اغلب منجر به تغییر در دیدگاه فرد مصرف کنده می شود. تغییر محیط فرد را از منفی بافی، دسترسی به مواد مخدر، اثرات زیان بار آن و روش های درمانی ناسالم دور می دهد.

ارتباط با دیگران

درمان تخصصی محیطی امن را در حضور دیگر افراد فراهم کرده و توانایی برقراری ارتباط با دیگران را میسر می سازد. ارتباط برقرار کردن با دیگران در پروسه درمان اعتیاد از اهمیت فراوانی برخوردار است و خلاء آن باعث می شود فرد به سمت مصرف دوباره کشیده شود. درمان اعتیاد بطور تخصصی با فراهم کردن رویکردهای منطقی، پشتیبانی عاطفی، پاک سازی فیزیکی و برقراری ارتباط با دیگران منجر به قرارگیری فرد مصرف کننده در مسیر صحیح و طولانی مدت درمان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی هم اکنون با متخصصان کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید. 021-26231821   021-26100813
اندکی صبر نمایید...