تریاک چیست؟

تریاک چیست؟

از تخمدان گیاه خشخاش شیره ای خارج می شود که این شیره بعد از منعقد شدن تریاک نامیده می شود. تریاک به رنگ قهوه ای روشن یا تیره بوده و به عنوان یک ماده مخدر شناخته می شود.

مصرف تریاک به شیوه های مختلف مانند دود کردن یا خوردن آن به صورت محلول در چایی معمول بوده اما مانند برخی مواد مخدر دیگر، امکان تزریق آن در خون و رگ وجود ندارد چون باکتری و قارچ های موجود در آن به حدی است که بلافاصله بعد از تزریق می تواند سبب مرگ شود.

در گذشته نه چندان دور از تریاک به عنوان یک مسکن و تسکین دهنده درد های استخوانی، درد گوش و دندان استفاده می شد چون مورفین، کدئین، تبائین موجود در آن جزو مسکن های قوی محسوب می شوند. تریاک به صورت تریاک سوخته یا شیره تریاک مصرف می شود.

تریاک اعتیاد آور است؟

یک تصور غلط در مورد این ماده مخدر از قدیم وجود داشته که مخدر اعتیاد آوری نیست و برای سلامتی هم مفید است. این تصور کاملا غلط بوده و مصرف یک دوره کوتاه از آن باعث بروز اعتیاد می شود.

تریاک هم مانند همه مواد مخدر دیگر باعث وابستگی جسمی و روانی شده و بعد از مدتی شخص بدون مصرف آن قادر به زندگی نخواهد بود.

عوارض تریاک برای بدن

تریاک به دو صورت بر بدن اثر می گذارد، یکی عوارض کوتاه مدت و دیگری عوارض بلند مدت. از عوارض کوتاه مدت تریاک بر بدن می توان به بی حسی نسبت به درد، کاهش قوای جنسی، تعریق زیاد، مشکل بینایی، کاهش قوای ذهنی و تمرکز، بداخلاقی و پرخاشگری، خشکی دهان، تهوع، استفراغ، انقباض عضلات و رخوت در دست و پا اشاره کرد.

اما عوارض بلند مدت مصرف تریاک شامل یبوست، خارش پوست، اختلال در قاعدگی، نازایی و مرده زایی در زنان، آسیب ریوی، کبدی و کلیوی و ایست تنفسی و مرگ خواهد بود.

اثرات جانبی تریاک بر جنین

مصرف تریاک در دوران بارداری باعث می شود، احتمال مرده زایی افزایش پیدا کند. تریاک از انتقال اکسیژن به جنین جلوگیری کرده و کمبود اکسیژن هم می تواند سبب خفگی جنین شود. ضمن انکه تریاک می تواند باعث افت قند خون و کلسیم و خونریزی مغزی در جنین شده و ضریب ابتلای آن را هم به زردی افزایش دهد.

عوارض جانبی تریاک سرب دار

برخی قاچاقچیان مواد مخدر برای سود بیشتر در سال های اخیر اقدام به مخلوط کردن سرب با تریاک کرده اند. وجود سرب در تریاک باعث می شود، اختلال ذهنی شدید، مشکلات در یادگیری و حافظه، کم خونی، شل شدن اعضای بدن، عدم تمرکز، آسیب به دندان ها و لثه ها، سرگیجه و مسمومیت در مصرف کننده بوجود آید.

عوارض تریاک برای کبد

از عوارض تریاک برای کبد می توان به موارد متعددی اشاره کرد از جمله اینکه به ساختار و بافت کبد و کلیه اسیب زده و در عملکرد انها اختلال ایجاد می کند. ضمن آنکه تحقیقات نشان داده است، در افرادی که تریاک مصرف می کنند احتمال بروز سرطان به سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

اثرات تریاک بر معده

مصرف تریاک باعث بروز عوارض زیادی در معده می شود، از جمله اینکه سبب زخم معده و دوازدهه، انسداد دهانه خروجی معده و خونریزی معده شده و مشکلاتی در گوارش و هضم غذا و ترشح هورمون های معده بوجود می آورد. رفلکس دایم معده هم از عوارض تریاک برای معده است.

تاثیر تریاک روی زنان

تریاک در زنان بیش از مردان باعث مرگ و میر می شود و تحقیقات نشان داده است، عوارض آن برای زنان ۱۵۰ برابر مردان است.

افزایش فشار خون، سکته های مغزی، دیابت، سرطان مری و معده و سرطان ریه و حنجره هم از عوارض تریاک برای زنان بوده و درصد ابتلای زنان به این بیماری ها نسبت به مردان بیشتر است.

برای کسب مشاوره در مورد ترک تریاک، با مشاورین کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی تماس بگیرید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *